Destekler

Asker Ailelerine Verilen Maaş 2019 Yardımları Nasıl Alınır?

Askere giden aileler için Devlet tarafından çeşitli yardımlar yapılıyor. Bu yardımlara 2019 yılında sigorta desteği de eklendi. Bundan sonra askerde olan bireylerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları için Devlet tarafından sigorta yapılacak ve sigorta primleri devlet tarafından ödenecek. Bunun haricinde asker çeşitli kurumlarda maddi yardımlar da yapılabiliyor. Bu içeriğimiz de  asker ailelerine maaş sorgulama, belediyelerin asker ailelerine yardımı, asker çocuğuna eşine maaş, fakir askerin ailesine asgari ücret maaş veriliyor mu gibi soruları yanıtlayacağız ve dilekçe örneğini sizlerle paylacağız.

Fakir Askerlerin Ailesine Asgari Ücret Maaş Veriliyor mu?

Devlet tarafından şuan itibariyle vatanı görevini yerine getiren ve fakir olan askerlerin ailelerine asgari ücret yardımı gibi bir yardım yoktur. Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde yer alan bu asgari ücret maaş ödemesi gerçeği yansıtmamaktadır. Ancak yeni bir düzenleme yapılırsa durum başka!

Asker Eşine Çocuğuna Maaş Yardımını Kimler Yapılıyor?

Sosyal Devlet ilkesinin gereği kamu kurum ve kurumlarınca maddi yardıma ihtiyaç duyan tüm bireylere çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bunların içerisinde askere gitmesi nedeniyle ailesine bakmayan, gelir elde edemeyen askerlerimizin aileleri de bulunmaktadır. Şuan itibariyle asker eşine, çocuklarına verilen özel bir kanun bulunmaktadır. Bu kanuna http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.4109.pdf sayfasından ulaşabilirsiniz. Genel olarak yardım yapan kurum ve kuruluşlardan bazıları şunlardır.

  1. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı,
  2. Bakanlığa Bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
  3. Bazı Belediye Başkanlıkları,
  4. Diğer özel kurum ve kuruluşlar

Yukarıda sayılan kurumlar kişilerin talepleri doğrultusunda ve bütçe olanakları dahilinde aylık sabit veya yılda bir kaç kez para, giyecek, yakacak ve çeşitli yardımlarda bulunabilirler.

Sosyal Yardımlaşma Vakfı Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere askerlerin eşleri ve çocukları içinde özel bir maaş yoktur. Askere giden eşi bir dilekçe ile SYDV’na başvuru da bulunur. Vakıf dilekçeyi kurulda görüşür. Kişinin maddi durumu incelenir. Eğer muhtaç durumda olduğuna karar verilirse, maaş bağlanabilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının belirlediği “Muhtaç Asker Ailelerine Yapılan Yardımlar Programı” mevcuttur. Bu programa göre sosyal güvencesi olmayan (SGK) fakir ve muhtaç durumda vatandaşların askerlik görevini yaptıkları esnada yapılan yardımdır. Bu yardımdan asker aileleri faydalanabilir. Program 2013 yılında başlamış olup, halen devam etmektedir.

  • Eğer asker evli ise yardımdan Resmi nikahı olan eşi faydalanır. Eğer eşinin Resmi nikahı yoksa yardımdan faydalanamaz.
  • Asker evli değil ise ailesi faydalanabilir. Bu başvuru sırasında öncelik anneye aittir. Eğer askerin annesi sağ değil ise, babası başvuru yapabilir.
  • 2019 yılı itibariyle yardım miktarı 275 TL.’dir. Aylık 137,5 TL.’ye tekabül etmektedir.
  • Asker maaş yardımı 2 ayda bir kez olmak üzere PTT tarafından ödenmektedir. (Bazı haber sitelerinde Ziraat Bankasından bahsedilse de, gerçek değildir.)

Bir Cevap Yazın