NASA'dan 1 Milyon Dolar Ödüllü Yarışma

NASA’dan 1 Milyon Dolar Ödüllü Yarışma

NASA, Samanyolu’nda daha uzaklara gitmeyi hedefliyor. Bu amaçtaki insanlı görevlerin en önemli sıkıntılarından biri astronotları beslemek. NASA bu sebeple 1 milyon dolar ödüllü bir yarışma yapıyor.
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uzun senelerdir insanlı Uzay görevlerini Dünya’nın çevresi ile sınırlı tutuyor. Fakat NASA’nın gelecekteki planı bunu değiştirmek. Halihazırda yeniden Ay’a gitmek için çalışmalar gerçekleştiriliyor.
NASA’nın hedefi, Ay’da uzun süreli bir yerleşim yapmak. Ay’ı bir üs haline getirmek isteyen NASA derin Uzay görevlerini buradan yapmak istiyor. Bu amaçta roketler, Ay istasyonu ve diğer gerekli cihazların geliştirmesi sürüyor. Bunların yanı sıra bilim insanlarının karşısına çıkan en büyük sorun, Ay’da yaşayacak olan astronotlar için sürdürülebilir bir beslenme ortamı yaratmak.
NASA; “Deep Space Food Challange” adında bir yarışma başlattı. Türkçe çevirisi Derin Uzay Gıda Yarışması olan bu uygulama ile Uzay’da uzun süreli beslenme ortamı için farklı fikirler toplanacak.
Birinci olan ekibin ödülü ise tam 1 milyon dolar olacak. Benzer bir uygulamayı Kanada Uzay Dairesi de düzenlemişti. Geçen seneki yarışmanın ödülü 450 bin dolardı. NASA hem oradaki yarışmacıları hem yeni yarışmacıları 1 milyon dolar ödüllü bu yeni yarışmaya davet etti.
Faz 2 olarak nitelendirilmekte olan bu yarışmanın başvuruları Şubat 2022 yılının sonunda bitecek. Yarışmaya herkes katılabilse de, ödül eğer yarışmayı ABD’den bir ekip kazanırsa verilecek.
Faz 1’deki yarışmada uzun süre saklanabilen hazır yemekler, sudan arındırılmış yiyecek tozları ve kültürlenmiş etler gibi fikirler ortaya çıkmıştı. Yeni yarışmayı ilkinden ayıran temel nokta ise bu fikirlerin pratikte uygulanabilirliğinin kanıtlanması istenecek.

Bir Cevap Yazın