Metaverse Geleceğin Çalışma Hayatını Değiştirecek

Metaverse Geleceğin Çalışma Hayatını Değiştirecek

Facebook’un yeni sanal gerçeklik şirketi Meta, çalışanlarına tamamen uzaktan çalışabileceği bir ortam yaratmayı amaçlıyor. Bunun özellikle Avrupa’daki birçok şirket üzerinde de baskı yaratacağı öngörülüyor.
Avrupa’daki operasyonlarını genişletmiş olan Facebook’un yeni sanal gerçeklik şirketi Meta, çalışanlarına uzaktan çalışma sistemini kuracak. Şirket, önümüzdeki senelerde sanal gerçeklik odaklı Metaverse oluşumuna destek olmak için işe alınmış olan kişilerin Almanya, Fransa ve İspanya dahil Avrupa’nın sekiz ülkesinde evden çalışabileceklerini aktardı. Uzaktan çalışma sistemine bel bağlamış olan şirketin amaçlarından bir diğeri de bilişim sektörünün geleneksel kaleleri olan Birleşik Krallık ve İrlanda’dan katılımlar ile yetenek havuzunu büyütmek.
Meta’nın işe alma stratejisinde sayıları giderek azalmakta olan, deneyimli yeteneklere gözünü dikmesi, kendi hibrit ve uzaktan çalışma politikalarına hız vermesi açısından Avrupalı firmalar üzerinde de baskıyı artıracağı düşünülüyor. Anketler de çalışanların pandemi sonrasında esnek çalışma düzenini büyük ölçüde desteklediğini gösteriyor.
“Yetenekleri çekmek işin bir boyutu. Ama başka bir boyutu da yeteneklerin elde tutulabilmesi” ifadelerini kullanan uzaktan çalışma savunucusu Iwo Szapar ise Facebook’un bir yandan yeni iş gücü ararken diğer yandan şu anda çalışanları için de bu sistemi uyguladığına vurgu yapıyor.

Yetenek Pazarında Avcılık

Meta şirketi, Metaverse projesi için önümüzdeki beş sene içinde Avrupa’dan en az 10 bin yeni çalışan çalıştırmayı planlıyor. Bu rakamlar Avrupa’nın oldukça büyük olan teknoloji iş gücü havuzunda bir dalgalanma meydana getirecek. Teknoloji çalışanlarına olan istek, son yıllarda zaten arzı geride bıraktı.
Almanya’da bilişim teknolojileri kurumu BITKOM’un verilerine göre Almanya’da 2021’in sonu itibari ile yazılım mühendisleri, ürün yöneticileri ve BT yöneticileri gibi pozisyonları da kapsayan 96 bin teknoloji işi açıkta kaldı. Kurum istihdamdaki açığın bu yıl da yükselmesini bekliyor.
BITKOM’da teknoloji iş gücü havuzları araştırmakta olan Adel Holdampf-Wendel, “Orta vadede talebin, her şeyden önce demografik değişiklikler ve şirketlerin karşı karşıya kaldığı dijitalleşme talepleri nedeniyle artmasını bekliyoruz.” şeklinde konuşarak, her şirketin teknoloji uzmanı arayışında olduğunu belirtti. Pandemi de neredeyse iki sene evden çalıştıktan sonra çalışanlar, artık ofis ortamında esneklik istediklerini sık sık belirtiyor.
İşe alım platformu Greenhouse’un kurucu ortağı ve başkanı Jon Stross da; “Birçok insan evde de mükemmel bir şekilde üretken olunabileceğini kanıtladı. Ve (uzaktan çalışmayı) teklif eden oldukça şirket var.” şeklinde konuştu.

“Esnek Çalışma Şart”

Bunların yanı sıra yeni iş ilanlarında uzaktan çalışma ile vaatler artsa da sınırlı. Büyük ölçüde teknoloji ve profesyonel hizmet şirketleri ile çalışan Greenhouse, platformdaki ilanların % 5’inin uzaktan çalışma olanağı sunduğunu belirtti. Bu, pandemi öncesinde % 1,5’e kıyasla daha fazla.
Evden çalışmanın artması ile birlikte çalışma sistemlerinde karma politikalar geliştirmek de şirketlerin odak noktası haline geldi. Bazı şirketler, ülke dışından da uzaktan çalışma olanakları oluşturdu. Bir uzaktan çalışma platformu olan ve bu konuda seminerler düzenlemekte olan Szapar, ofis dışında çalışmanın yazılım mühendisleri gibi çok aranan teknoloji çalışanlarına hitap etme eğiliminde olduğunu aktarıyor.
Alman yazılım firması SAP, bu konudaki en liberal politikalardan birini uygulamaya soktu. Firma, geçen yaz dünya çapında 100 binden fazla çalışanına müşteri ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak üstleri ile koordineli şekilde kendi çalışma yerlerini ve saatlerini belirlemesine izin vermeye başladı. Şirketin uzaktan ve hibrit çalışma uğraşlarına başkanlık eden Christian Schmeichel, bir röportajında SAP çalışanlarının salgından önce de zaten ortalama iki buçuk gün evde çalıştığını belirtmişti. Schmeichel, “Esnek çalışma, yetenek arayışının ve en iyi insanlar için rekabetin temel bir özelliği. Belirleyici olmaya devam edecek ve sadece bizim branşımızda da değil.” şeklinde açıklamalarda bulundu.
Meta’nın sözcüsü Cousins ise; “Pozisyonunuz uygunsa ve işinizi başka bir yerde yapabiliyorsanız, uzaktan çalışmayı tercih edebilirsiniz. Belki İrlanda’da çalışıyordun ve İspanya ya da Almanya’da olmak istiyorsun. Yani bu olabilecek bir seçenek.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın