Tesla Türkiye'nin 10 İlinde Hızlı Şarj Merkezi Kuracak

Tesla Türkiye’nin 10 İlinde Hızlı Şarj Merkezi Kuracak

Türkiye’de elektrikli araç potansiyeli gün geçtikçe artıyor. Şarj istasyon noktalarının yaygınlaşmasının da etkisi ile 2021 senesinde, Türkiye elektrikli araç pazarı % 237 çoğaldı. Bu durum elektrikli araç devlerinin de dikkatini çekti. ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla, Türkiye’nin 10 şehrinde şarj istasyonu kurmak için harekete geçti ve çalışmalara başladı.
Türkiye’de elektrikli araç kullanımı çoğaldı. Son bir yılda, elektrikli araç pazarı Türkiye’de % 237 arttı. 2021 yılında toplam elektrikli otomobil pazarı, 2 bin 849 oldu. 2020 senesinde bu rakam 844 adet olarak gerçekleşmişti.
Türkiye’de artan elektrikli araç istekleri, küresel alanda söz sahibi otomobil üreticilerinin dikkatini çekti. Son yıllarda global firmaların, son teknolojiye sahip elektrikli araçlar Türkiye pazarında yer alıyor.

Tesla ‘Süper Şarj’ Noktalarına Türkiye’de 10 İl Ekledi

Aralık ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile toplantı yapan Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla’nın, Türkiye’de çalışmalara başlaması bekleniyor.
Markanın, 2022 yılı içerisinde Türkiye’de resmi olarak kuruluşunu ve yapılanmasını bitirerek, 4 modelini de satışa sunması bekleniyor. Tesla’nın Supercharger altyapısını da Türkiye’ye getirecek.
Süper Şarj istasyonları için Tesla’nın internet sitesinde, Türkiye’den 10 il görüntülendi. Bu iller; İstanbul, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Sakarya, İzmir ve Konya olarak belirlendi.

Dünya Devleri Türkiye’de

İngiliz elektrikli araç şirketi MG, geçtiğimiz sene Türkiye’ye, SUV modeli ZS EV ile giriş yaptı. % 100 elektrikli araçlar lansmanından sonra satışlara başladı.
Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği (TEHAD) rakamlarına göre 2021 yılında MG’nin elektrikli SUV modeli ZS EV’in, 318 adet satışı gerçekleşti. 2022 yılında şirketin farklı modelleri ülkemize gelecek.

TOGG 2023 Yılında Seri Üretime Geçiyor

Türkiye gelişmiş olan elektrikli pazarına, TOGG ile giriş yapmaya hazırlanıyor. Teknik donanımı ve fiyatı ile dünyadaki rakipleri ile rekabet edebilecek bir otomobil olan TOGG’un, 2023 yılının ilk çeyreğinde seri üretimine başlanması tahmin ediliyor.
Rakipleri ile rekabet edebilecek dizaynda üretilmiş olan TOGG, ABD’nin Las Vegas şehrinde 5-7 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen CES’te dünya sahnesine çıktı.

Bir Cevap Yazın