Şans Eseri Kayıp Şehir Buldular! Para Ve Altın Fışkırdı!

Şans Eseri Kayıp Şehir Buldular! Para Ve Altın Fışkırdı!

İngiltere’de Northamptonshire HS2 hızlı tren yolu güzergahında, 2 bin yılı aşkın geçmişe sahip ve çok iyi korunmuş halde bir Roma kasabası keşfedildi. Ortaya çıkarılan kasabadan adeta altın ve para fışkırdı.

Keşifte çok sayıda çanak çömlek, altın, para ve mücevher tespit edildiği aktarıldı.
Keşif tren hattı projesi esnasında, güney Northamptonshire’da bir senedir, 80 arkeoloğun kazdığı açıklanmayan bir bölgede yer alıyor.

Demir Çağı’na ait bir köyün yer aldığı bölgeden, 10 metre genişliğinde bir Roma yolu geçiyor ve bu da Cherwell Nehri’ne yakınlığı sebebi ile, ticaret için atlı arabaların kullanıldığı anlamına geliyor.

Madeni paralar ayrıca burada büyük olasılıkla ticaret yapıldığına işaret ediyor. Siyah toprağından dolayı Blackgrounds (Kara topraklar) olarak tanınan bölgede cam kaplar, dekoratif çanak çömlekler, mücevherler ve hatta makyaj malzemeleri ortaya çıkarıldı.

Londra Arkeoloji Müzesi Altyapısı Müzesi’nden şantiye müdürü James West konu ile ilgili: “Böylesine iyi korunmuş ve büyük bir Roma yolunun yanı sıra, çok sayıda yüksek kaliteli buluntu ortaya çıkarmak olağanüstü.Bu kadar iyi korunmuş olmaları sayesinde burada yaşayan insanlar hakkında çok şey anlatıyor.Kasaba, 2018’den beri rota üzerinde bulunan 100’den fazla arkeolojik alandan biri.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bir Cevap Yazın