50 Yıldır Gündemdeki Barajın %20'si Tamamlandı

50 Yıldır Gündemdeki Barajın %20’si Tamamlandı

Tokat’ta, 1971 senesinde yapılması planlanan, inşaat aşamasına ancak 2021 yılında geçilebilmiş olan Dartaş Barajı’nda çalışmalar devam ediyor.
Kentin 30 senelik şebeke suyu ihtiyacını karşılayacak baraj ile ilgili AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, “Bu barajın hikayesi, benim yaşıma yakın. Arıtma tesisi ile birlikte yaklaşık 300 milyon liralık maliyetli bir proje.”ifadelerini kullandı.

AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, DSİ Şube Müdürü Ali Çetinkaya ile birlikte merkeze bağlı Tahtoba köyünde ihalesi tamamlanarak inşaat çalışmasına başlanılmış olan Dartaş Barajı’nda araştırmalarda bulundu. 2023 yılında tamamlanması planlanan barajın çalışmaları, havadan Drone çekimi ile de görüntülendi. 1971 senesinde gündeme gelen fakat inşaat aşamasına 2021 yılında geçilebilen barajın % 20’lık kısmı tamamlandı.

Dartaş Barajı’nın, Tokat için öneminin büyük olduğunu belirten AK Parti’li Arslan, “Bu barajın hikayesi, benim yaşıma yakın.
50 yıldır Tokat’ta tartışılan bir konuydu. 2021 yılı içerisinde ihalesini yaptık, inşaatına başladık. Derivasyon tünellerinin yapımı sürüyor. İki taraftan da çalışmalar devam ediyor. Yakında ışığı göreceğiz. Arıtma tesisi ile birlikte yaklaşık 300 milyon liralık maliyetli bir proje. Şu anda inşaatımızın % 20’si tamamlandı. Bittiği zaman ilimizde memba suyu kalitesinde içme suyuna kavuşacağız. Bittikten sonra bütün şebekeye bu barajın suyunu vereceğiz. Elektrik sarfiyatından da kurtulmuş olacağız.” açıklamalarında bulundu.

Bir Cevap Yazın