Dev Asteroit Şu Anda Dünyaya Yaklaşıyor!

Dev Asteroit Şu Anda Dünyaya Yaklaşıyor!

NASA’nın tehlikeli kategorisinde yer alan dev asteroit Dünya’ya doğru yaklaşıyor. 3 bin 500 fit büyüklüğündeki gök cisminin tam olarak Dünya’ya geleceği tarih de belli.
3 bin 500 fit genişliğindeki dev asteroit Dünya’ya doğru yaklaşma. 18 Ocak tarihinde ulaşması tahmin edilen asteroit ile ilgili açıklama yapan uzmanlar, gök cisminin bize çarpmayacağını ve Dünya’nın yanından geçeceğini belirtti.
1994 yılında keşfedilmiş olan 7498 isimli asteroit, New York’un ünlü Empire State binasının 2.5 katı büyüklüğünde. Her bir buçuk senede bir Güneş’in yörüngesinde dönmekte olan bu asteroidin adı Asteroid 1994 PC1. İlk olarak 1994 senesinde astronom RH McNaught tarafından keşfedildi.
Her bir buçuk senede bir Güneş’in yörüngesinde dönmekte olan bu asteroidin ismi, Asteroid 1994 PC1. İlk olarak 1994 senesinde, astronom RH McNaught tarafından keşfedildi.

En son Dünya’ya bu kadar yaklaştığında takvimlerin 1933 senesini gösterdiği tahmin ediliyor.
Bu asteroid bir daha 2105 senesine kadar Dünya’nın yakınından geçmeyecek.
NASA’nın kategorisine göre, bu asteroit Dünya’nın çok yakınında geçtiği için ‘tehlikeli’ kategorisinde yer alıyor.
NASA başta olmak üzere tüm uzay ajansları, Güneş’in yörüngesinde dönen ve zaman zaman Dünya’ya da gelen asteroitleri düzenli olarak inceliyor.
Asteroidi çıplak gözle görmek mümkün olmayacak. Fakat yetkililer, bir teleskop yardımı ile görebilmenin mümkün olduğunu belirttiler.

Bir Cevap Yazın