ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), yeni senenin ilk günü, Pensilvanya eyaletinde bir meteorun atmosfere sürtünmesi sonucu meydana gelen ses patlamasının, 30 ton TNT'ye eşit olduğunu belirledi. NASA'nın meteorları gözlemlemekte olan kurumu NASA Meteor Watch'un sosyal medya hesabındaki paylaşımında, Pittsburg kenti civarında birçok kişinin duymakta olduğu meteor kaynaklı ses patlamasının yaklaşık 30 ton TNT gücünde, meteorun hızının ise atmosfere sürtünme sırasında 72 bin kilometreden fazla olduğu aktarıldı. Facebook bulunan bilgilendirme sayfasında, yerel saatle 11.00 sıralarında gerçekleşmekte olan patlama ile ilgili; "Hava bulutlu olmasaydı, ateş topu gündüz gökyüzünde kolayca görülebilirdi. Kaba tahminle ortaya çıkan ışık dolunayın parlaklığının 100 katı." şeklinde ifadelere yer verildi. NASA, atmosfere çarpan meteorun yaklaşık 1 metre çapında ve 450 kilogram ağırlığında olduğu tahminini paylaşırken bölgedeki bir kızılötesi istasyonunun da parçalanma sırasında meteordan gelen patlama dalgasını kaydetmekte olduğunu belirtti. Açıklamanın altındaki yorum bölümünde, patlama sesini doğrulayan bölge sakinlerinden bazıları evlerinin camlarının sarsıldığını bazıları ise deprem olduğunu zannettiklerini aktardı.

ABD’de 30 Ton TNT’lik Meteor Patlaması

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), yeni senenin ilk günü, Pensilvanya eyaletinde bir meteorun atmosfere sürtünmesi sonucu meydana gelen ses patlamasının, 30 ton TNT’ye eşit olduğunu belirledi.
NASA’nın meteorları gözlemlemekte olan kurumu NASA Meteor Watch’un sosyal medya hesabındaki paylaşımında, Pittsburg kenti civarında birçok kişinin duymakta olduğu meteor kaynaklı ses patlamasının yaklaşık 30 ton TNT gücünde, meteorun hızının ise atmosfere sürtünme sırasında 72 bin kilometreden fazla olduğu aktarıldı.
Facebook bulunan bilgilendirme sayfasında, yerel saatle 11.00 sıralarında gerçekleşmekte olan patlama ile ilgili; “Hava bulutlu olmasaydı, ateş topu gündüz gökyüzünde kolayca görülebilirdi. Kaba tahminle ortaya çıkan ışık dolunayın parlaklığının 100 katı.” şeklinde ifadelere yer verildi.
NASA, atmosfere çarpan meteorun yaklaşık 1 metre çapında ve 450 kilogram ağırlığında olduğu tahminini paylaşırken bölgedeki bir kızılötesi istasyonunun da parçalanma sırasında meteordan gelen patlama dalgasını kaydetmekte olduğunu belirtti.
Açıklamanın altındaki yorum bölümünde, patlama sesini doğrulayan bölge sakinlerinden bazıları evlerinin camlarının sarsıldığını bazıları ise deprem olduğunu zannettiklerini aktardı.

Bir Cevap Yazın