Mercedes-Benz Yeni Elektrikli Modelini Tanıttı

Mercedes-Benz Yeni Elektrikli Modelini Tanıttı

Uzun zamandır ipucu görselleri ve paylaşılmakta olan bilgileri ile kendinden söz ettiren Mercedes-Benz EQXX sonunda herkese tanıtımı yapıldı.
Alman üreticinin ‘Mercedes’in şimdiye kadarki en verimli aracı’ olarak belirttiği model 1000 kilometrelik bir menzil taahhüt ediyor.

Şirket bu menzile daha büyük bataryalar ile değil 10 kWsa/100km’nin altında olduğu söylenen enerji tüketimi ile ulaşıyor. Bunun içinde akıllı teknolojiler, ağırlık ve aracın dış tasarımından da anlaşılacağı gibi aerodinamik yapıya önem verilmiş.

Otomobil 900 volt elektrik mimarisine sahip batarya paketi bulunuyor. Bataryalar, % 50 daha küçük ve % 30 daha hafif olarak tasarlanmış. Otomobil bu sayede 1750 kilogram gibi ağırlığa sahip.
Magnezyum jantlar, alüminyum alaşım fren diskleri, karbon ve cam takviyeli plastik kapılar da bu ağırlığa ulaşılmasına yardımcı oluyor.

Otomobil de hem menzile hem de ağırlığın azaltılmasına katkı sağlamakta olan 117 güneş hücresinden meydana gelen ince bir tavan kullanılmış. Bu güneş panelleri menzile 25 kilometrelik bir katkı sağlıyor.
Arabanın iç dizaynı da en az dışı kadar etkileyici. Konsolda sürücü tarafından yolcu tarafına kadar uzanmakta olan 8K çözünürlüğe sahip bir ekran bulunuyor.

Koltuklarda mantar, kaktüs, bambu gibi materyallerden üretilmiş olan vegan deri kullanılmış.
EQS modelinde 0,20 cd olan sürtünme katsayısı EQXX ile beraber 0,17 çekilmedi. Bu yeni bir rekor manasına geliyor.

Mercedes EQXX’in üretime geçip geçmeyeceği henüz bilinmiyor fakat arabada kullanılmış olan teknolojilerin yeni modellere de kullanılacağı açıklandı.

Bir Cevap Yazın