Xiaomi'nin Son Amiral Gemisi Xiaomi 12 Serisi Tanıtıldı

Xiaomi’nin Son Amiral Gemisi Xiaomi 12 Serisi Tanıtıldı

Xiaomi, son amiral gemisi Xiaomi 12 serisini Çin’de tanıtımını yaptı. Lansmanda aynı zamanda Xiaomi’nin yeni nesil premium akıllı telefonu Xiaomi Watch S1, yeni kablosuz kulakları Xiaomi Buds 3 ve Xiaomi Buds 3 Pro ile MIUI 13 de vardı.
Uzakdoğulu akıllı telefon üreticisi Xiaomi, en son amiral gemisi ürünlerden oluşmakta olan Xiaomi 12 serisini Çin’de piyasaya çıkardı. Bu yeni seriden başlayarak, Xiaomi’nin amiral gemisi ürünlerinde artık iki farklı boyutta modeller bulunacak.
En son Snapdragon 8 Gen 1 çipseti ile güçlendirilmiş olan Xiaomi 12 ve Xiaomi 12 Pro, DisplayMate A+ OLED ekranları ve güçlü görüntüleme özellikleri ile dikkat çekiyor. Firma, yeni Xiaomi 12 serisinin yanında bağlantı ile ilgili yeniliklerini, AIoT portföyüne yeni katılmış olan ürünleri ve MIUI 13’ü de piyasaya çıkardı.

Snapdragon 8 Gen 1 İle Geliyor

Xiaomi 12 ve Xiaomi 12 Pro, Armv9 mimarisine sahip Qualcomm’un bugüne kadarki en gelişmiş çipseti olma özelliğini taşımakta olan Snapdragon 8 Gen 1 platformu ile çalışıyor. Tanıtımda verilmiş olan bilgiye göre her iki cihazın grafik işleme açısından GPU yetenekleri % 30, enerji verimliliği ise % 25 oranında yükseltilmiş.
7. nesil yapay zeka motoru ise bir önceki nesle göre 5 kata kadar daha iyi performans gösteriyor. 3 devreli ISP ise 18 bit veri işleme yeteneği ile dikkat çekiyor ve önceki ile kıyıslanınca 4096 kat daha fazla örnekleme kapasitesine sahip.
Her iki cihaz da 6400 Mbps’ye kadar aktarım hızını desteklemekte olan LPDDR5 RAM ile hazırlanmış. Yeni nesil UFS 3.1’in yüksek depolama performansı sayesinde sıralı yazma hızı önceki seriye göre büyük oranda artış göstererek saniyede 1450 MB düzeyine çıkıyor.

XIAOMI 12 VE 12 PRO’nun Kamera Kurumları

Heterojen paralel hesaplama özelliği ile deklanşör gecikmesi azaltılmış olan Xiaomi 12 serisindeki her iki cihaz da Xiaomi Cyberdog’dan elde edilen akıllı görsel izleme özelliğine sahip. Bu, cihazların sabit ve doğru odaklama için aynı anda insan gözü ve figürlerinin yanında evcil hayvanları da tanımlayabilme özelliğine sahip.  Xiaomi 12 serisinde, cihaza çift dokunarak, hareket etmekte olan objeler takip edilebiliyor.
Xiaomi 12, 1/1.56 inç sensör, 13MP ultra geniş açılı kamera ve 5MP telemakro kameraya sahip. Xiaomi 12 Pro’da ise her biri 50MP olan en üçlü kamera kurulumu yer alıyor. Cihazın ana kamerası Sony’nin 2.44μm 4’ü 1 arada piksel kullanmış olan ultra geniş 1/1.28 inç IMX707 sensörü ile destekleniyor.
Bu kamera kurulumu önceki nesle göre ışık yakalama yeteneğini % 49 oranında yükseltiyor. Diğer her iki kamera da 115° ultra geniş görüş açısı ve daha net portre çekimleri için 2 telefoto kamera özellikleri ile öne çıkmakta olan 50MP JN1 sensör kullanıyor.

HDR10+ Ve Dolby Vision Desteği

Xiaomi 12, 2400×1080 çözünürlüğü, 1100 nit tepe parlaklığı, 16000 parlaklık seviyesi ayarı ve 120Hz yenileme hızı gibi özellikleri ile öne çıkan Xiaomi 12, 6.28 inç esnek OLED ekrana sahip.
Samsung E5 malzemesi, LTPO teknolojisi ve mikro lens teknolojisini kullanmış olan 6.73 inç ikinci nesil, güç açısından 2K ekrana sahip olan Xiaomi 12 Pro, 3200×1440 çözünürlük ve ayrıntılı görüntü netliği sağlıyor. HDR10+ ve Dolby Vision desteği bulunmakta olan Xiaomi 12 serisindeki modeller siyah, mavi, mor ve yeşil vegan deri renk seçeneklerine sahip.

Harmon Kardon Ses Sistemi

Hem Xiaomi 12 hem de Xiaomi 12 Pro üzerinde simetrik çift hoparlör yer alıyor. Xiaomi 12 Pro, özelleştirilmiş bir mid-woofer ve tweeter ile desteklenmiş olan yüksek frekans sürekliliği ile bir frekans bölme şeması kullanıyor. Dolby Atmos’un yanında, Sound By Harmon Kardon desteğine sahip olan cihazlar, üç boyutlu bir ses deneyimi imkanı sağlıyor. Xiaomi 12, 4500 mAh; Xiaomi 12 Pro ise 120W tek hücreli 4600 mAh pile sahip.
Xiaomi Çin’de gerçekleştirilen tanıtım toplantısında ayrıca yeni renkleri ile Xiaomi Watch S1, Xiaomi Buds 3 ve Xiaomi Buds 3 Pro olmak üzere üç yeni giyilebilir cihazını da tanıttı.

XIAOMI, MIUI 13’ü De Tanıttı

Çin’de gerçekleştirilmiş olan lansmanda yeni akıllı telefonların yanında MIUI 13 sürümünün de tanıtımı yapıldı. Yeni MIUI 13, artık akıllı telefonların ve tabletlerin yanında akıllı saatler, hoparlörler ve TV’ler gibi AIoT cihazları ile bağlantı yeteneklerini geliştiriyor.
Kararlılığı yaklaşık % 52 oranında yükseltilen MIUI 13, Xiaomi tarafından geliştirilmiş olan Odaklanmış Algoritmalar (Focused Algorithms), Atomize Bellek (Atomized Memory) ve Akıcı Depolama (Liquid Storage) gibi özellikler ile, yoğun kullanım esnasında çekirdek uygulamalar için bilgi işlem yeteneklerini optimize etmeye odaklanıyor. MIUI 13, Atomize Bellek ve Akıcı Depolama teknolojileri ile 36 aylık süre boyunca cihazın okuma ve yazma yeteneklerinin % 5 oranında bozulmasını engelliyor ve azaltıyor.
Bu, cihazların ömrünün uzamasına yarıyor. Tanıtımda gerçekleştirilen açıklamaya göre 2021senesinin 3. çeyreği itibari ile Xiaomi’nin IoT platformuna bağlı cihaz sayısı 400 milyonu geçti.

Bir Cevap Yazın