Wi-Fi 6 2022 Yılında 5G’ye Fark Atacak

Wi-Fi 6 2022 Yılında 5G’ye Fark Atacak

Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon (TMT) Öngörüleri Raporu’na göre 2022 yılında Wi-Fi 6 teknolojisi ile donatılmış cihazların satışı 5G uyumlu cihazlara ciddi anlamda fark atacak. Wi-Fi 6 teknolojisi, kablosuz bağlantının geleceğinde ciddi rol oynayacak. Tahmin edilene göre 2022 yılında 5G uyumlu cihazlar pazarda 1.5 milyar dolarlık olacak, Wi-Fi 6 teknolojili cihazların satışı ise 2.5 milyar adedi geçecek.
Uluslararası denetim ve danışmanlık kuruluşu Deloitte’un Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon (TMT) sektörlerine ile ilgili düşüncelerini paylaştığı TMT Öngörüleri 2022 Raporu duyuruldu.
Rapora göre 5G teknolojisi son dönemde kamuoyunun gündeminde daha çok fazla yer alsa da, Wi-Fi 6 teknolojisi ile hazırlanmış cihazların satışı, önümüzdeki birkaç yıl içinde 5G uyumlu cihazları arkada bırakacak. Deloitte’un düşüncelerine göre 2022 yılında 5G uyumlu cihazlar pazarda 1.5 milyar dolarlık miktara ulaşacak, Wi-Fi 6 teknolojili cihazların satışı ise 2.5 milyar adedi geçecek.
Deloitte Türkiye Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Endüstrisi Lideri Metin Aslantaş, fiber şebekesi üzerinden ultra yüksek bağlantı hızları sunulmasına olanak tanımış olan Wi-Fi 6 teknolojisinin, mevcut teknolojilere göre daha geniş kapsama olanağı sunduğunu anımsattı.
Evlerde duvarlardan kaynaklanmakta olan kapsama problemlerini de çözmüş olan Wi-Fi 6 teknolojisinin ileri kablosuz çözümler alanında 5G’nin önemli bir ortağı olacağını belirten Metin Aslantaş, “Wi-Fi 6 yakın gelecekte, yeni nesil bağlantı üzerinde hizmet sunan firmalara büyük faydalar sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Kullanım Farkı Maliyetten Kaynaklanıyor

Raporda Dikkat çeken bazı satırbaşları şu şekilde:
– Deloitte’un 2021 Küresel Gelişmiş Kablosuz Bağlantı Araştırmasına katılmış olan 437 network yöneticisinin % 45’i, şirketlerinin Wi-Fi 6 ve 5G teknolojilerini test ettiğini ya da kullandığını aktardı.
– Katılımcıların % 98’i, şirketlerinin gelecek üç senede her iki teknolojiyi de kullanmayı tahmin ettiklerini belirtti.
– Her 10 yöneticiden sekizi, gelişmiş kablosuz teknolojilerin iş yapma şekillerini, müşteri ile olan etkileşimlerini, ürün geliştirme ve iş modellerini kökten değiştireceğine inanıyor.
– Katılımcıların % 65’i Wi-Fi 6’nın, 2023 yılına kadar en önemli ilk üç kablosuz teknoloji arasında bulunacağını düşünüyor. Bu oran 5G’de % 76 seviyesinde.
– Yöneticiler, gelecek beş senede gelişecek altyapı ve uyumlu cihaz sayısındaki artış ile beraber her iki teknolojinin de hayatımızda daha önemli bir yere yerleşeceği düşüncesinde.
– Rapora göre Wi-Fi 6 ile 5G teknolojisi arasındaki kullanım farkı fiyattan kaynaklanıyor. Wi-Fi 6 teknolojisi ile donatılmış cihazlar 5G uyumlu cihazlara göre daha ucuz, ayrıca bu cihazlar 5G uyumlu cihazların aksine ücretsiz ve lisanssız spektrum üzerinden çalışıyor.

Bir Cevap Yazın