Japonya'da İlginç Keşif

Japonya’da İlginç Keşif

Japonya’da Meiji Üniversitesi tarfından Profesör Homei Miyashita, yemek tatlarını taklit edebilen ekran üretildi. Ekranı yalayarak ekrandaki yemeğin tadı alabiliyor.
Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan Meiji Üniversitesi’nden Profesör Homei Miyashita tarafından geliştirilmiş olan ekran, yalanması durumunda ekrandaki yemeğin tadını izleyiciye veriyor.
Lezzetli TV (TTTV) adı verilmiş olan cihaz, belirli bir yiyeceğin tadını oluşturmak için 10 aroma kutusunu içerisinde bulunduruyor. İstenilen tat örneği daha sonra izleyicinin denemesi için düz bir TV ekranı üzerindeki hijyenik film üzerine püskürtülüyor.
Miyashita yapmış olduğu açıklamada, koronavirüs salgını döneminde bu tür bir teknolojinin insanların dış dünya ile bağlantı ve etkileşim şeklini geliştirebileceğini belirterek, “Amaç, insanların evde kalırken bile dünyanın diğer ucundaki bir restoranda yemek yeme gibi bir deneyim yaşamalarını mümkün kılmaktır.” ifadelerini kullandı.
Miyashita, yemeğin tadını zenginleştirmekte olan bir çatal da dahil olmak üzere yemek lezzetleri ile ilgili çeşitli cihazlar üreten yaklaşık 30 öğrenciden oluşmakta olan bir ekiple çalışıyor. Miyashita, TTTV prototipini geçen sene kendisinin yapmış olduğunu ve ticari bir sürümünün yapımının yaklaşık 100 bin yen (875 dolar) tutacağını belirtti.
Miyashita ayrıca, tıpkı müzik gibi, dünyanın dört bir yanından yemek zevklerinin indirilebileceği ve kullanıcılar tarafından keyfini çıkarabileceği bir platform yapmayı hedefliyor.
Söz konusu teknolojinin, aşçılar için uzaktan eğitim, tadım oyunları ve sınavları gibi alanlarda potansiyel kullanımı olduğu aktarıldı.

Bir Cevap Yazın