Avrupalı Teknoloji Girişimleri Listesinde Türkiye’den Yer Alan Tek Şirket Trendyol

Avrupalı Teknoloji Girişimleri Listesinde Türkiye’den Yer Alan Tek Şirket Trendyol

Avrupalı teknoloji yayınlarından Tech.eu’nun, 2021 senesindeki Avrupa’nın en büyük 20 yatırımını açıklamış olduğu listede Türkiye’de bulunan tek firma Trendyol oldu. Trendyol; İngiltere, Almanya, Fransa’daki önemli teknoloji girişimlerini sollayarak listede üçüncü sırada yer aldı.
Avrupa’nın önemli teknoloji yayınlarından Tech.eu, 2021 senesindeki, Avrupa’nın en büyük 20 yatırımını duyurdu. Listede bulunan tek Türk firması Ağustos ayında, son dönemdeki en büyük uluslararası yatırımı Türkiye’ye getirmiş olan Trendyol oldu. Tech.eu tarafından gerçekleştirilen açıklamada; Trendyol’un Ağustos ayında yaptığı yatırım turu ile ilgili ayrıntılara yer verilirken, Trendyol’un almış olduğu1.5 milyar dolar yatırım ile Türkiye’nin ilk decacornu olduğuna vurgu yapıldı.

Trendyol, yurtiçi ve yurtdışı operasyonlarını büyütmek, Türk ürünlerinin e-ihracatını artıracak lojistik ve teknolojik altyapı yatırımları için çalışmalarını devam ettireceği söylenirken, esnaf ve KOBİ’leri yurtdışındaki müşteriler ile bir araya getirmek için e-ihracat köprüleri kurmayı amaçladıklarını açıkladı.

Platform üzerinden gerçekleştirilen operasyonlar için kargo dağıtımı, paketleme, müşteri hizmetleri gibi farklı sektörlerde ekonomiye doğrudan ve dolaylı olarak 1,1 milyon kişilik istihdam katkısında bulunan, Trendyol’un amacı 2023 yılında bu rakamı 2,4 milyon kişiye yükseltmek. Sipariş sayısı ile Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki (EMEA) en büyük 5 e-ticaret firması arasında bulunan Trendyol, EMEA’da liderlik hedefine odaklanıyor.

Ağustos ayında gerçekleşmiş olan yatırım turu, Amerika’nın önde gelen yatırım fonlarından General Atlantic ve dünyanın en büyük teknoloji firmalarına yatırım yapan Japonya merkezli, SoftBank Investment Advisers yönetimindeki SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde oldu. Berlin merkezli Princeville Capital, ADQ (BAE) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) de yatırım turuna katıldı. Dünyanın en büyük teknoloji yatırımcılarından SoftBank Investment Advisers ve Princeville Capital bu yatırım turu ile birlikte Türkiye’deki ilk yatırımlarını yaptılar.

Bir Cevap Yazın