Tesla 475 Bin Otomobili Geri Çağırıyor!

Tesla 475 Bin Otomobili Geri Çağırıyor!

ABD’deki otomobil güvenliği kurumu, Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla firması tarafından üretilmiş olan 475 bin adet elektrikli aracın geri çağrılmış olduğunu açıkladı.
Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi tarafından yapılmış olan açıklamada, Tesla’nın ürettiği bir grup elektrikli otomobillere monte edilmiş olan arka görüş kameralarının bozularak kaza riskini arttırma ihtimali olduğu aktarıldı.
Bu doğrultuda Tesla’nın 475 bin adet Model 3 ve Model S elektrikli otomobillerini geri çağırdığı iletildi.
ABD güvenlik düzenleyicisi Model 3 ve Model S elektrikli araçlarını geri çağırdığını aktarırken, özellikle sedan Model 3’te geri görüş kameralarında arıza olduğunu belitti.
Arızaların kaza oranını artırabileceğini belirten ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, haber sonrası Tesla hisseleri piyasa açılışından önceki işlemlerde % 2,3 düştü.
Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), ABD’li elektrikli otomobil üreticisinin, arka görüş kamerası problemlerini çözmek için 356 bin 309 tane 2017-2020 seneleri arasında üretilmiş olan Model 3 ve ön kaput sıkıntıları sebebi ile 119 bin 9 tane Model S otomobillerini geri çağırdığını aktardı.
Geri çağrılmış olan toplam araç sayısının, Tesla’nın geçen sene teslim ettiği araç sayısı ile neredeyse aynı olduğu belirtildi.
NHTSA, Model 3 sedanlar için, “arka görüş kamerası kablo tesisatı, bagaj kapağının açılıp kapanmasıyla hasar görebilir ve arka görüş kamerası görüntüsünün görüntülenmesini engelleyebilir.” ifadelerini kullandı.
Tesla, Model S araçlar için, ön kaput mandalı problemlerinin bir bagajın “uyarı vermeden açılmasına ve sürücünün görüşünü engellemesine neden olarak çarpma riskini artırabileceğini” belirtti.

Bir Cevap Yazın