Teknoloji Devinden ‘Çip Kıtlığı’ Açıklaması

Teknoloji Devinden ‘Çip Kıtlığı’ Açıklaması

ABD merkezli çip üreticisi Intel, küresel çapta teknolojik cihazların ve otomobillerin üretim sürecini etkileyen çip sıkıntısı ile ilgili açıklama yaptı. CEO Pat Gelsinger yapmış olduğu açıklamada, çip krizinin 2023 senesine kadar devam edeceğini vurguladı.
Dünyanın en büyük çip üreticilerinden Intel, geçen sene dünya çapında üretim süreçlerini etkilemekte olan çip krizi ile alakalı açıklama yaptı.
ABD merkezli firma, küresel tedarik zinciri üzerindeki Covid-19 etkisinin kalıcı olduğu konusunda ikazda bulundu.
Intel’in CEO’su Pat Gelsinger vermiş olduğu demeçte; “Covid-19 tedarik zincirlerini bozdu ve olumsuz olmasına neden oldu” derken, “Talep yıldan yıla yüzde 20 arttı. Bozulan tedarik zincirleri çok büyük bir boşluk yarattı ve bu patlayan talep devam etti.” ifadelerini kullandı.
Gelsinger; “Talepteki artışa yanıt vermek için bu kapasiteyi oluşturmak zaman alıyor.” açıklamalarında bulunurken, bu durumun 2023 yılına kadar devam edeceği konusunda uyarıda bulundu.
Covid-19 pandemisi sebebi ile aksayan süreçler neticesinde, dünya geçen sene büyük bir çip krizi yaşadı.

Bilgisayar, Cep Telefonu Ve Araba Tedariki Etkiledi

Çip krizi sebebi ile Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarına her geçen gün artan istek ve neredeyse bütün teknolojik aletlere, yarı iletkenlere duyulan ihtiyaç nedeni ile, dizüstü bilgisayarların, cep telefonlarının ve arabaların tedariki ciddi oranda etkilendi.
Dünyanın en büyük çip üreticilerinden Intel ise Malezya’da 7,1 milyar dolarlık yeni bir tesis de dahil olmak üzere çip krizinin çözümü için yeni altyapıya 20 milyar dolardan fazla yatırım gerçekleştirdi.
Gelsinger, yeni fabrikalarda üretimin başlamasının üç sene daha süreceğini belirtirken, çip kıtlığın en azından 2022 yılının sonuna kadar devam etmesini bekleyen AMD CEO’su Anna Su’nun görüşlerine katıldığını açıkladı.

Bir Cevap Yazın