Avrupa'nın 12 Milyar Dolarlık Pil Yatırımı İlk Bataryayı Üretti

Avrupa’nın 12 Milyar Dolarlık Pil Yatırımı İlk Bataryayı Üretti

Avrupa’nın 12 milyar dolarlık pil girişimi ilk lityum iyon bataryasını üretimi yaptı. Firma ticari teslimatlara 2022 yılında başlayacak.
İsveçli pil üreticisi Northvolt, pilin, kendi alanında bir Avrupalı pil firması tarafından sıfırdan tasarlanmış olan, geliştirilen ve monte edilen türünün ilk örneği olduğunu belirtti. Pil bu hafta üretim hattından çıktı.
Özellikle elektrikli araç bataryalarının çoğu şu anda ABD ve Asya’da üretiliyor, fakat Northvolt bunu değiştirmeyi umut ediyor ve Avrupa’da bu pastadan pay almak istiyor.
6 yaşından küçük olmasına rağmen Northvolt, aralarında Volkswagen, BMW, Volvo ve Polestar’ın da yer aldığı müşteriler ile 30 milyar dolardan fazla sözleşme imzalamış halde.
Tesla’nın da kendi pil hücrelerini yapmaya çalıştığı bir pilot tesisi mevcut şu anda enerji depolama sistemlerinde ve otomobillerinde CATL, Samsung, Panasonic ve LG’den piller kullanıyor.
Northvolt, ticari teslimatlarının 2022 yılında başlayacağını ve üretim kapasitesinin yaklaşık 1 milyon elektrikli otomobile pil tedarik etmek için yeterli olacağını belirtti.

Bir Cevap Yazın