Çin'in Taykonot Ekibi İkinci Uzay Yürüyüşüne Çıktı

Çin’in Taykonot Ekibi İkinci Uzay Yürüyüşüne Çıktı

Çin’in Dünya yörüngesinde kurduğu Tiengong (Gök sarayı) Uzay İstasyonu’na göndermiş olduğu Şıncou-13 taykonot ekibi, ikinci uzay yürüyüşünü yaptı.
Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansından (CMSA) yapmış olduğu açıklamaya göre, taykonotlar Cai Cigang ve Yı Guangfu, dün akşam saatlerinde başladıkları uzay yürüyüşünü yerel saatle 00.55’te bitirerek ana modüle dönüş yaptılar.
Taykonot Vang Yaping ise araç dışı etkinlikler esnasında ekip arkadaşlarına içeriden destek oldu.
Uzay istasyonunun kurulumu için yapılmış olan dördüncü uzay yürüyüşü, Şıncou-13 görevi kapsamında istasyona gönderilen yeni taykonot ekibinin ikici araç dışı etkinliği oldu.
Taykonot ekibi, uzay yürüyüşünde ana modülün hava kilidi kabinini, uzay tulumunu ve taşıma sistemlerini test etti. Uzay istasyonunun mekanik kolu ile diğer araç dışı destek taşıtlarını kullanarak görevler yaptı.
Ayrıca içerideki ve dışarıdaki taykonotlar ile uzay istasyonu ve yer kontrol merkezi arasındaki eşgüdüm ve haberleşme imkanları hakkında değerlendirmeler de bulunuldu.
Taykonotların, istasyonun fonksiyonlarını geliştirmek üzere uzay yürüyüşleri ve araç dışı etkinliklerini yeni yılda da devam ettireceği aktarıldı.

Çin’in Uzay İstasyonu Kurma Planı

Çin, ABD’nin uzay araştırmaları alanında iş birliğini yasaklaması ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımını engellemesi sebebi ile kendi uzay istasyonunu kurmak için çalışmalar yapıyor.
Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşan istasyon, tamamlandığında, Rusya’nın artık aktif durumda bulunmayan Mir Uzay İstasyonu ile yaklaşık aynı boyutlarda olacak.
Çin, Tienhı (Göksel uyum) adı verilen istasyonun çekirdek modülünü 29 Nisan tarihinde fırlatmıştı. Daha sonradan 29 Mayıs tarihinde Tiencou-2 (Gök gemisi-2) kargo mekiği ile istasyona bir ikmal seferi gerçekleştirmişti.
Nie Hayşıng, Liu Boming ve Tang Hongbo’dan oluşmakta olan ilk taykonot ekibi, Şıncou-12 mekiği (Kutsal gemi-12) ile 17 Haziran tarihinde istasyona gönderilmişti.
Taykonotlar Cai Cigang, Vang Yaping ve Yı Guangfu’yu taşıyan Şıncou-13 uzay mekiği ise 15 Ekim tarihinde fırlatılmış, ekip 17 Ekim tarihinde göreve başlamıştı.
İstasyonun ana iskeletini oluşturacak “Vıntien” (Gökleri Aramak) ve “Mıngtien” (Gökleri Düşlemek) adlarını taşımakta olan laboratuvar modülleri 2022 yılında uzaya gönderilecek.
Ana iskeletin kurulmasından sonra, sonraki senelerde “Şüntien” (Gökleri Dolaşmak) adı verilen uzay teleskobu, ayrı bir modül olarak istasyona eklenecek.
İstasyonun 2022 yılında tamamlanabilmesi için 4 insanlı sefer ve 4 kargo seferi yapılması planlanıyor.​​​​​​​

Bir Cevap Yazın