Suçları İnceleyecek Yapay Zeka

Suçları İnceleyecek Yapay Zeka

Çin’deki bilim insanlarının suçlamaları araştırmak için yapay zeka kullanabilen bir ‘savcı’ makinesi üzerinde çalıştıkları aktarıldı. Araştırmacılara göre, sistem % 97 doğruluk ile bir suçlamada bulunabiliyor.
Management Review’da yayımlanmış olan bir makaleye göre, bilim insanları % 97 doğruluğa ulaşmış olan bir yapay zeka makinesi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.
Makine, 2015 yılından 2020 yılına kadar 17 binden fazla vakadan toplanan bilgiler kullanılarak eğitimi yapıldı.
Yayımlanmış olan araştırmaya göre makine, kredi kartı sahtekarlığı, hırsızlık kavga başlatma ve sorun çıkarma dahil olmak üzere Şanghay’ın en yaygın sekiz suçu için doğru bir şekilde suçlama yapabiliyor.
South China Morning Post (SCMP), yapay zeka savcısının Çin’in en büyük ve en yoğun bölge savcılığı olan Şanghay Pudong Halk Savcılığı tarafından geliştirilmiş olduğunu ve test edildiğini aktardı.
TRT Haber’de bulunan bilgilere göre gazete, sistemin bir masaüstü bilgisayarda bile çalışabileceğinin bilgisini verdi.

Sistem 206 Halihazırda Kullanılıyor

Projenin baş bilim insanı Shi Yong’ın söylediklerine göre, sistem potansiyel olarak savcıların günlük iş yükünü sırtlayabilir ve daha zorlu görevlere odaklanmaları için onları serbest bırakabilir.
Çin Bilimler Akademisi’nin büyük veri ve bilgi yönetimi laboratuvarındaki Shi ve ekibi, teknolojinin yakında daha az yaygın olan suçları tanıyacak ve bir şüpheliye karşı birden fazla suçlamada bulunacak kadar güçlü hale gelecek yükseltmeler yakalayacağını aktardı.
SCMP, Çinli savcıların 2016 senesinde yapay zeka kullanmaya başladığını vurgulayarak, birçok avukatın artık kanıtların gücünü, tutuklama koşullarını değerlendiren ve hatta bir şüphelinin halka ne kadar tehlike oluşturduğunu incelemekte olan “Sistem 206” olarak bilinen bir yapay zeka aracı kullandığını da ifade etti.
Fakat araştırmacılar, mevcut tüm yapay zeka araçlarının “suçlama ve önerme cezalarının karar verme sürecine katılmadıkları” için sınırlı olduğunu bildirdi.

Bir Cevap Yazın