HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemi

Milli Hava Savunma Sistemi HİSAR O+ Göreve Hazır

ASELSAN-ROKETSAN iş birliği ile yerli ve milli olarak geliştirilmiş olan HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemi göreve hazır duruma getirildi. HİSAR O+ sistemi, dağıtık ve esnek mimari yeteneği ile nokta ve bölge hava savunma görevleri üstlenecek.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı projesi olarak ASELSAN-ROKETSAN iş birliği ile yerli ve milli olarak yapılan, HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemi kullanıma hazır durumda.
Başkanlıktan yapılmış olan yazılı açıklamaya göre, sistemin harp başlığı TÜBİTAK SAGE tarafından üretimi yapıldı.
Sistem, 360 derece etkinliğe sahip, en az 9 hedefe aynı anda angajman ve ateşleme yapabiliyor. HİSAR O+ sisteminin önleme menzili 25 kilometreye ulaşıyor.
Her türlü hava şartlarında çalışma yeteneğine sahip HİSAR, savaş uçakları, helikopter, havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve silahlı/silahsız insansız hava araçlarına (İHA/SİHA) karşı etkili olabiliyor.

İhtiyaç Ve Tehditlere Uygun Tasarlandı

Stratejik ve kritik tesislere sahip ülkede mevcut olan ihtiyaç ve tehditlere uygun tasarlanmış olan HİSAR, ülke hava savunmasında ciddi bir güç kaynağı olacak.
HİSAR O+ sistemi, dağıtık ve esnek mimari yeteneği ile nokta ve bölge hava savunma görevlerini yürütecek.
Sistemin batarya ve tabur yapılarında teşkilatlanma altyapısı yer alıyor. Sistem, atış kontrol merkezi, füze fırlatma sistemi, orta irtifa hava savunma radarı, elektro optik sistem ve kızılötesi arayıcı başlıklı füze elemanlarından oluşuyor.
HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemi, envantere girişi öncesi, son kabul atışında yüksek irtifadaki yüksek hızlı hedefi yok etmeyi başardı. HİSAR O+ böylece kabul faaliyetlerini tamamlamış ve bütün elemanlarıyla ve tam kapasite göreve hazır hale gelmiş oldu.
HİSAR hava savunma füze sistemlerinde ilk olarak HİSAR A+ teslim edilmişti.
Test atışları devam eden uzun menzilli hava savunma sistemi SİPER’in ise 2023 yılında kullanıma hazır hale getirilmesi tahmin ediliyor.

Bir Cevap Yazın