Suçları inceleyecek yapay zeka

James Webb Teleskobu Uzaya Fırlatıldı

Uzay araştırmalarında yeni bir devir başlıyor. Dünyanın en büyük ve en gelişmiş uzay teleskobu James Webb uzaya fırlatıldı. James Webb, insanlığın uzaydaki yeni gözü olacak.
Uzaya fırlatılmış olan en güçlü teleskop olacağını vurgulayan James Webb Uzay Teleskobu, Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Limanı’ndan Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Ariane 5 roketi ile fırlatıldı. Fırlatma Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Üssü’nden yapıldı.

Uzay teleskobu; NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak projesi.

Yapımında 174 ülkeden bin 200 bilim insanı, mühendis ve teknisyen görev yaptı. Dev projenin yapımı 25 sene sürdü, maliyeti ise 10 milyar dolara geldi.
Hubble’ın yerine geçmeye hazırlanmakta olan James Webb uzay teleskobu, sahip olduğu ileri optik donanımlar sayesinde güneş sisteminden, görüntülenebilir en uzak galaksilere kadar evrenin tarihinin tüm aşamalarını görebilecek. James Webb’in her şey yolunda giderse, 2022 yılının ilk aylarında ilk görüntüleri Dünya’ya göndermesi bekleniyor.

NASA tarafından aktarılan bilgilere göre, teleskop ismini NASA ikinci yöneticisi olan ve Apollo’ya öncülük etmesi ile tanınmış olan James E. Webb’den alıyor. Fırlatmadan sonra teleskop Dünya’dan 1.5 milyon kilometre uzaklıkta olan ikinci Lagrange noktasına (L2) doğru 30 günlük yolculuğuna çıkmış olacak.

Bir Cevap Yazın