Golden Sign Kurucu Ortağı Gül Gül

“Yabancıya Satışlar Gayrimenkul Sektörüne Can Suyu Oldu”

Golden Sign Kurucu Ortağı Gül Gül, yabancılara yapılan ev satışında tüm zamanların rekorunun kırıldığını belirterek, iç piyasadaki sakinlik döneminde bu satışın çok değerli olduğunun vurgusunu yaptı. Gül “Yabancıya satışta yıl sonu hedefi olan 50 bin barajı şimdiden aşıldı. İç talebin neredeyse durma noktasına geldiği dönemlerde yabancıya satış önemlidir. Bu nedenle, bu rakamlar sektöre can suyu oldu.” şeklinde konuştu.

Gayrimenkul değerler konusunda global yatırımcılara yatırım danışmanlığı hizmeti vermekte olan Golden Sign Kurucu Ortağı Gül Gül, yabancılara yapılan ev satışında, kasımda tüm zamanların rekorunun kırıldığını anımsatarak, iç piyasadaki sakinlik döneminde bu satışın sektöre can suyu olduğunu söyledi. Zorlu koşullara rağmen gayrimenkul sektörünün geçmiş yıllardaki satış rakamlarını korumak için elinden geleni yaptığını kaydeden Gül, yabancı yatırımcının yüksek getiri sağlayabileceği merkezlere yoğunlaşıldığını vurguladı.

Yabancı yatırımcı açısından döviz artışının da büyük önem taşıdığına vurgu yapan Gül Gül, son yıllarda başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’nin yabancı yatırımcının yoğun ilgisi ile karşı karşıya kaldığını ifade etti. Gül, konu ile alakalı açıklamasında; “Son TÜİK verilerine göre; yabancılara yapılan konut satışı, kasımda geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 48,4 artarak, 7 bin 363 oldu. Bu rakam tüm zamanların yıllık rekoru olarak kayıtlara geçti. Bu dönemde Türkiye’den en çok konutu İranlılar, Iraklılar, Ruslar, Afganistanlılar, Kazaklar ve Kuveytliler alırken, Alman ve ABD vatandaşları da ciddi miktarda alım yaptılar. Yıl sonu hedefi olan 50 bin barajı aşıldı. İç talebin neredeyse durma noktasına geldiği dönemlerde, yabancıya yapılan satış çok büyük önem taşıyor. Bu nedenle bu rakamlar sektöre can suyu oldu.” açıklamlarında bulundu.

Sektörün yabancıya gayrimenkul satışı hizmetinin ‘hizmet ihracatı’ çerçevesinde değerlendirilerek desteklenmesini beklediğini anımsatan Gül, böyle bir durumda 2025yılında, yıllık 20 milyar dolarlık gayrimenkul ihracatı hedefi koyan sektörün bu hedefinin gerçekleşmesinin hayal olmayacağını söyledi.

Bir Cevap Yazın