Tesla’nın Video Oyun Özelliği Güvenlik Endişelerini Artırdı

Tesla’nın Video Oyun Özelliği Güvenlik Endişelerini Artırdı

Tesla tarafından yayınlanlanmış olan yeni bir güncelleme ile bir sürücünün araç kullanırken video oyunları oynayabilecek olması, ABD’de düzenleyicilerinin kaygılandırdı.
Tesla’nın son güncellemesi ile beraber sürüş halinde video oyun oynanabilmesi tepkileri beraberinde getirdi.
Tartışmalar, ABD’de Portland eyaletinde yaşamakta olan emekli gazeteci Vince Patton’ın, bir YouTube videosunu izlemesinden sonra bulunduğu bir şikayet ile gündeme geldi. Patton’ın izlediği videoda, Tesla’nın nerede ise tüm fonksiyonların kontrol edildiği geniş dokunmatik ekranında, aracı sürerken video oyunların nasıl oynanabileceği gösteriliyordu.
Videodan sonra kendi Model 3’üne binmiş olan Patton, evinin yakınındaki bir park yerinin etrafında turlarken Solitaire ve Sky Force Reloaded gibi oyunları oynayabileceğini keşfetti.
Patton, ilgili kuruluşlara konu ile alakalı şikayette bulundu. Associated Press’e konuşma yapan Patton,“Sadece şaşkınım, birisi öldürülecek.” ifadelerini kullanarak endişesini belirtti.

Sürüş Halindeyken İzin Verilmiyor

Günümüzde birçok otomobilde bu tarz ekranlar olsa da, eğlence özellikleri yolculuk yaparken kullanılamıyor. Tesla’nın son güncellemesi ile bu özellik olağan hale geldi. ABD’de federal güvenlik yönetmeliklerine göre, araç hareket halindeyken bir video ekranında nelerin çalıştırılabileceği konusunda katı kurallar var.

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Tesla’nın yeni güncellemesi olan ‘tam otonom sürüş’ özelliği ile ilgili çok kez kaygılarını dile getirmişti. Daha önce de Tesla, 2016’da otonom sürüş sırasında gerçekleşmiş olan bazı ölümcül kazalar ve batarya yangınları yüzünden aynı kurum tarafından soruşturulmuştu.

Soruşturmalar Var

Ağustos ayında, NHTSA, otopilot ile çalıştığı iddiası öne sürülen otomobillerin sabit polis arabalarına ve itfaiye araçlarına çarptığı kazalar da dahil olmak üzere, Ocak 2018 yılından bu yana ABD’de meydana gelmiş olan 11 kaza ile ilgili soruşturma başlattı.
Ayrıca kurum bu hafta, yakın zamanda yapılan bir yazılım güncellemesinin neden bir araç hareket halindeyken sürücülerin video oyunları oynamasına izin verdiği konusunda Tesla’yı soruşturduğunu açıkladı.

Düzenleyici Kurumdan Açıklama

NHTSA’DAN yapılmış olan açıklamada, “Sürücü endişelerinin farkındayız ve bu özelliği üreticiyle tartışıyoruz. Dikkat dağınıklığından etkilenen kazalar, özellikle eğlence ekranları gibi bir dizi teknolojiyle donatılmış araçlarda bir endişe kaynağı.” ifadeleri kullanıldı.

Bir Cevap Yazın