Otomobil Stokçuluğu İle İlgili Soruşturma Başlatıldı!

Otomobil Stokçuluğu İle İlgili Soruşturma Başlatıldı!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bayilerden aldıkları yeni otomobilleri stoklayanlar ile ilgili fiyat artışını etkiledikleri iddiası ile resen soruşturma başlattı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Organize Suçları Soruşturma Bürosu araba fiyatlarında yapılan fahiş fiyat yükselişlerinin engel olunmasına yönelik harekete geçti.
Başsavcılık bayilerden yeni otomobilleri toplayarak tekel oluşturdukları ve araç fiyatlarındaki artışı etkiledikleri belirlenen şüpheliler hakkında resen soruşturma başlattı.

Araç Satışlarının Belgeleri Talep Edilecek

Araç bayilerinden ÖTV indirimi yapılan döneme ait gerçekleştirilen otomobil satış proforma belgelerini isteğinde bulunan başsavcılık, satılan arabaların alıcılarının kimlik bilgileri ve bu şahıslara ait Noterler Birliği’nden araç alım satım vekaletnamelerini talep edecek.
Başsavcılık, Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’nden bahse konu araçların kimler tarafından alındığı bilgilerini temin edecek.
Bayiler tarafından firmalara yapılan satışlarda düzenlenmiş olan faturaların temini ve ilgili firma verilerinde bu alımdan dolayı ne kadar KDV indirimi sağlandığı incelenecek.
ÖTV indirimi döneminde satılan araçların daha sonra bayi tarafından alınarak ikinci el pozisyonuna sokulup satışının yapılması ile devletin uğradığı zarar belirlenecek. Bu konu ile ilgili Ticaret İl Müdürlüğü ve Vergi Dairesi müdürlükleri zararın tespitine yönelik çalışma yapacak.
Soruşturma “sahtecilik”, “dolandırıcılık” ve “ihtikar ve fiyatları etkileme” suçlarından başlatılacak.

Bir Cevap Yazın