Gaming Sektörünün 2026’ya Kadar 300 Milyar Dolara Ulaşması Bekleniyor!

Gaming Sektörünün 2026’ya Kadar 300 Milyar Dolara Ulaşması Bekleniyor!

Oyun endüstrisi ve ekosisteminin değişimi son hızla devam ediyor. Her geçen gün değişmekte olan ve gelişen gaming teknolojileri de oyunseverlere en üst düzeyde oyun deneyimi yaşatıyor. Türkiye’nin teknoloji firması Casper’ın, güç ve performans bilgisayarı Excalibur da 2026’ya kadar 300 milyar dolara yükselmesi tahmin edilen oyun endüstrisinde 2022 senesine damga vuracak 6 trendi listeliyor.
Çocuklardan yetişkinlere herkesin alakasını çeken oyun dünyası, türlü yenilikler ve gelişmeler ile büyümeye devam ediyor.Yayınlanmış olan bir pazar araştırmasına göre; oyun endüstrisinin 2026 yılına kadar 300 milyar dolara çıkması bekleniyor. Bu büyüme konsol, PC veya mobil platform ayırt etmeksizin oyun sektörünü etkilemekte olan dinamik teknolojik trendlerden kaynaklanıyor. Bu trendlere en hızlı şekilde ayak uyduran, oyun dünyasındaki gerçekleşecek gelişmelere ise Casper’ın güç ve performans bilgisayarı Excalibur ışık tutuyor.

1. Daha fazla güç, daha fazla performans istenecek. Oyun dünyasının ilerlemesi yüksek çözünürlüğe sahip ekran kartları ve güçlü işlemciler ile doğru orantılı. Yaratılan oyunları oynatabilecek teknolojik gelişmelere sahip oyun bilgisayarları ise burada çok önemli. Bir önceki senenin teknolojisine doymuş olan oyunseverlerin de buradaki en önemli isteğinin 2022 senesinde de daha üstün teknolojiye sahip bilgisayarlar olacağı düşünülüyor.

2. Gaming aksesuarlarına olan gereksinim artacak. Oyunculara vazgeçilmez deneyimler yaşatmakta olan gaming aksesuarlarının önemi artıyor. Problemsiz bir oyun deneyimi yaşamak isteyen oyunseverlerin yüksek performans alabilecekleri özel olarak tasarım yapılmış kulaklıklar, mikrofonlar veya monitörler gibi gaming aksesuarlarına olan gereksinimi bir sonraki sene daha da ön planda olacak. Oyun sektörünün 2022 yılında büyümeye devam etmesi ile özellikle oyuncu aksesuarlarının satışlarının da aynı oranda artması bekleniyor.

3. Devam oyunları artacak. Bir zamanların en popüler oyunlarının günümüz teknolojisine uyarlanmış yeni sürümlerinin oyun tutkunlarının alakasını ne kadar çok çektiğini fark eden sektör, birçok eski oyuna yeni sürümler çıkarmaya başladı. Devam oyunlarını büyük bir merak ile bekleyen oyunseverler, oyunları çıktığı gibi satın aldı ve en hızlı şekilde bitirdi. İsteklerin artmasıyla daha fazla devam oyununun 2022 yılı ve sonrasında piyasaya sürüleceği ve sektörde çok büyük ilgi göreceği tahmin ediliyor.

4. Kripto paralar oyun dünyasında daha çok kullanılacak. Kripto paralar günümüzün en moda kavramlarından biri ve her geçen gün büyümeye devam eden bir alan. Bu sanal paralar tabii ki oyun sektörüne de giriş yaptı ve artık oyunlardaki sanal ürünleri satın almak için bu paralar kullanılabiliyor. Gerçek para kullanımının azalmaya başlandığı oyun endüstrisinde önümüzdeki senelerede satış işlemlerinin çoğunun kripto paralar üzerinden yapılması tahmin ediliyor.

5. VR ve oyun bir bütün olacak. Sanal gerçeklik veya kısaca VR, son yılların en popüler gelişmelerinden biri. Nesnelerin, sahnelerin ve diğer her şeyin gerçek gibi göründüğü, bilgisayar tarafından oluşturulan sanal ortamlarda oyun oynamanın zevkine varan oyunseverler, VR oyunları tekrar tekrar bitirirken en sürükleyici oyun deneyimini yaşadıklarını aktardılar. 2022 yılında artan istekle sektöre daha fazla VR tabanlı oyunun çıkacağı ve teknolojik cihazlarında bu evrene göre şekilleneceği düşünülüyor.

6. E-spor daha da trend olacak. E-sporun son yıllardaki yükselişinin oyuncuların bu çok oyunculu platformlardaki sosyal etkileşiminden kaynaklandığı söylenebilir. Oyun endüstrisinin bakış açısını tamamen değiştirmiş olan e-spor endüstrisinin 2022 yılında büyük bir artış göstermesi bekleniyor ve oyunseverler şimdiden yeni senede yapılacak yenilikleri mercek altına almış durumda.

Bir Cevap Yazın