Fransız 'Arkadaş' Türkiye'de Satışa Sunuldu

Fransız ‘Arkadaş’ Türkiye’de Satışa Sunuldu

Citroen’in adını Fransızca’da ‘arkadaş’ anlamına gelen sözcükten ilham alarak elektrikli mobilite çözümü Ami, Türkiye’ye geldi. İlk etapta sadece kurumsal markalara satılan araba, 2022 yılının ilk çeyreğinde bireysel satışlara başlayacak. Gelecek sene 3 bin adet Ami satmak istediklerini ifade eden Citroën Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, arabanın maliyeti ile alakalı olarak da, “Biz Ami’yi getirdiğimizde gönül isterdi ki fiyatı 100 bin TL’nin daha aşağısında olsun. Fakat, kurla beraber bu çok mümkün olmadı.” şeklinde konuştu. Aktarılan bilgiye göre, 16 yaşından itibaren kullanılabilen Ami, saatte 45 kilometre hıza kadar çıkabiliyor. Tam şarj ile 75 kilometre yol alabilen Ami’nin otoyollara çıkış ve İstanbul’daki boğaz köprülerinden geçiş olanağı verilmiyor.
Fransız otomotiv üreticisi Citroen, 2 sene önce elektrikli mobilite çözümü olarak tanıtmış olduğu Ami’yi Türkiye’ye getirdi.
Adını Fransızca’da ‘arkadaş’ anlamına gelen sözcükten ilham alarak koymuş olan Ami, %100 elektrikle çalışmakta olan 2 kişilik bir araç olmasının yanında, 16 yaşından itibaren kullanıma izni verilmesi ile de pazarda fark koyması amaçlanıyor.
Yapılmış olan açıklamaya göre, saatte 45 kilometre hıza kadar çıkabilen elektrikli mobilite, öncelikle kurumsal şirketlerin kullanımı için satışa çıkarıldı.
Alınan bilgiye göre, Citroen, Ami’nin bireysel satışının yanında, otomobilin araç paylaşım, kısa süreli kiralama ve uzun dönem kiralama gibi farklı modeller ile erişebilir hale gelmesini amaçlıyor.

Satış Hedefi 3 Katına Çıktı

Ami’ye olan isteğin beklentilerin üzerinde olduğunu belirten Citroën Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, “2022 için sadece bireysel müşterilere perakende satış hedefi olarak bin adet belirlemiştik. Ancak talep ve aldığımız sinyaller bize gösteriyor ki, perakende satışlar da bu rakamın çok daha üzerine çıkacağız. Gelecek sene için bireysel satışlarda perakende hedefimizi 3 bin adet olarak güncelledik. Tabii bu noktada tedarik konusu yine en belirleyici kriter olacak.” ifadelerini kullanarak açıklamalarda bulundu.
Araba paylaşım şirketleri ile görüşmeler yaptıklarını aktaran Selen Alkım, 2021’de 150 adet Ami’yi kurumsal markalara sattıklarını aktardı. Selen Alkım, Ami’nin Türkiye pazarında şu anda sadece filo satışı ve kurumsal müşteriler için piyasaya çıkarıldığını belirterek, 2022 yılının ilk çeyreğinden itibaren bireysel satışlara başlayacaklarını duyurdu.

Müşterinin Kapısına Teslim Edilecek

Ami’nin satış sürecini diğer araçlardan farklı yapmak istediklerini vurgulayan Selen Alkım, “Ami’yi müşterimize online bir yolculuk ile sunmaya hazırlanıyoruz. Web sitemiz üzerinden bayilerimizin de entegre olduğu sistemle satın alma yolculuğunu tamamlayacağız. Ami satın alacak her müşterimize aracını evine kadar gönderme veya istediği adreste teslim etme gibi bir hizmet de sunacağız.” şeklinde konu ile ilgili bilgi paylaştı.
Selen Alkım, istek olması durumunda Ami’nin Cargo versiyonunu da Türkiye’ye getirebileceklerini belirtti.

“Muadillerine Göre Daha Erişilebilir Olması İçin Çalışıyoruz”

Bunların yanı sıra, Ami’nin henüz perakende satış maliyeti açıklanmış değil. Aracın lansmanında fiyat konusundaki soruları cevaplayan Selen Alkım, “Biz Ami’yi getirdiğimizde gönül isterdi ki fiyatı 100 bin TL’nin daha aşağısında olsun. Fakat, kurla beraber bu çok mümkün olmadı. Muadillerine göre daha erişilebilir olması için çalışıyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Menzili 75 Kilometre

Ami, ilk olarak Ami One Concept ismi ile Mart 2019’da Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıma çıkmıştı. 14 inç büyüklüğündeki tekerlekler ile satışa çıkarılan araba, 2.41 metre uzunluk, 1.39 metre genişlik ve 1.52 metre yüksekliğe sahip.
Tek bir şarj ile 75 kilometreye kadar elektrikli sürüş menziline çıkabilen Ami, 5.5 kWh kapasiteli lityum-iyon bataryalarını 220 Volt standart prizde üç saat içinde şarjını tam doldurabiliyor. Tasarımı ile günümüz araçlarından farklılaşmış olan araç, bu özelliğini birbirinden ters yöne açılan kapıları ile de gösteriyor. Ami’de hava yastığı ve ABS gibi güvenlik donanımları ise yer almıyor.
Alınan bilgiye göre, Ami’nin garantisi 2 sene ve sınırsız kilometre. Aracın bataryaların da 3 yıl ve 40 bin km garantisi bulunuyor. PSA Türkiye’nin bu araca özel kasko ürünü çalışmaları ise sürüyor. Ayrıca, Ami’nin otoyollara çıkışının ve İstanbul’daki boğaz köprülerinden geçişinin yasak olduğunu söylemekte yarar var.
Son olarak, Citroen’in 2022’nin başlarında elektrikli C4’ü Türkiye’ye getirmeyi planlamakta olduğunu da aktaralım.

Bir Cevap Yazın