Tesla Çin'de Ürettiği 21 Bin Aracı Geri Çağırdı

Tesla Çin’de Ürettiği 21 Bin Aracı Geri Çağırdı

Tesla, Çin’deki fabrikasında üretilmiş olan 21 bin 599 adet Model Y aracını geri çağırmaya karar verdi.
Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, geçen senenin senenin başlarında dünyanın en büyük ve en hızlı büyümekte olan pazarı olan Çin’e hızlı bir giriş yapmış ve ABD dışındaki ilk üretim fabrikasını Şanghay şehrinde kurmaya başlamıştı.
Tesla, son senelerde Çin’e oldukça büyük yatırımlar yapıyor. Yeni yılla beraber bu yatırımların karşılığını alan ABD’li firma, Çin’de üretilmiş olan Model Y araçlarını geçtiğimiz günlerde Avrupa’ya getirmişti.
Geliştirmiş olduğu tam elektrikli otomobiller ve otonom sürüş sistemleri ile otomotiv sektörünün geleceğini değiştirmekte olan Tesla, Çin’deki fabrikasında ürettiği Model Y’leri geri çağırma kararı verdi.
Firmanın bu kararı almasından sonra teknik sorunlar yatarken bu sorunlardan yalnızca Çin’deki tüketicilerin mi etkilendiği yoksa Çin’de üretilip ihraç edilen Model Y sahiplerinin tümünün mü etkilendiği henüz bildirilmedi.

Direksiyonlarda Sorun Var

Tesla’nın Çin’deki üretim biriminden yapılmış olan açıklamalarda, Model Y’lerin geri çağırılmasına sebep olan sorunun direksiyon maliyetlerinden kaynaklı olduğu belirtildi.
Yürütülen çalışmalara göre, bu parça yeterince sağlam değil ve zorlama sırasında kırılabiliyor. Böylesi bir durumda yetkililer, süspansiyon rotunun direksiyon mafsalından düşebileceğini, bunun da sürüş güvenliğini etkileyebileceğini söylüyor.
Tesla tarafından yapılmış olan açıklamalara göre 4 Şubat 2021 ile 30 Ekim 2021 tarihleri arasında Çin’deki fabrikada üretimi yapılan Model Y’lerin kontrolden geçmesi gerekiyor.

Bir Cevap Yazın