Hidrojenle Çalışan Toyota Mirai Yollara Çıktı

Hidrojenle Çalışan Toyota Mirai Yollara Çıktı

Toyota ve taksi hizmeti vermekte olan DRIVR iş ortaklı ile, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da 100 hidrojenli Mirai model taksi yollara çıktı.
Danimarka hükümeti aldığı karar ile; 2025 tarihinden itibaren hiçbir yeni taksinin CO2 emisyonu salımına sahip olmamasını ve 2030 tarihinden itibaren ise tüm taksilerin sıfır emisyonlu olmasını istiyor.
Bu sebeple sorumlular, Toyota’nın Mirai modelini ideal çözüm olarak kullanma kararı aldı.
Bu kapsamda Toyota ve taksi hizmeti veren DRIVR, daha çevreci bir ulaşım endüstrisi için 100 adet Mirai’yi Kopenhag yollarında hizmete çıkardı.
Dünyanın ilk seri üretim hidrojen yakıt hücreli aracı Mirai, kullanımı esnasında egzozundan sadece su salımı gerçekleştiriyor.
Bu yeni projeler ile beraber, Avrupa’da taşımacılık konusunda hidrojen çözümlerinin artırılması ve dolum istasyonlarının yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Hidrojen Yakıtlı Araç Nedir?

Hidrojen yakıtlı otomobiller de aynı elektrikli otomobiller gibi gücünü elektrikten sağlıyor. Fakat hidrojenli otomobillerin içerisinde herhangi bir batarya mevcut değil. Bu araçlar, elektrik enerjisini içerisinde bulunmakta olan hidrojenden sağlıyor.
Benzin ve dizel gibi fosil yakıtların yerine hidrojen kullanmak, karbondioksit gazı oranını düşürebilmek için en iyi çözüm yöntemlerinden biri. Bu sebeple bazı üreticiler, bu teknolojiyi daha geliştirmek için çalışıyor.
Hidrojen yakıtının pahalı olması ve gerekli yakıt istasyonlarının fazla olmaması, bu teknolojinin önündeki en büyük engellerden ikisi.

Bir Cevap Yazın