Amazon'un İnternet Servisi Alexa Kapanıyor

Amazon’un İnternet Servisi Alexa Kapanıyor

Amazon, 25 sene önce kurmuş olduğu ve internet siteleri hakkında analiz sunan Alexa.com adlı internet sitesini kapatmaya karar verdi.
Dünyanın en büyük e-ticaret firması Amazon, aynı zamanda internet bulut hizmetleri gibi farklı alanlarda da faaliyetlerini devam ettiriyor.
1996 senesinde Amazon tarafından kurulmuş olan Alexa.com adlı internet sitesi, web sitelerinin trafikleri ile ilgili bilgi veriyor ve aynı zamanda çeşitli istatistikler sunuyor.

Alexa Macerası Sona Eriyor

Amazon, bugün yaptığı açıklamada Alexa.com adlı web sitesinin kapatılacağını duyurdu.
Firma, 25 sene önce kurulmuş olan Alexa’nın 1 Mayıs 2022 tarihi ile sonlandırılacağını açıkladı. Amazon’dan yapılmış olan Alexa açıklamasında konu ile ilgili:

“25 önce Alexa Internet’i kurduk. Dijital kitlenizi bulmanıza, erişmenize ve dönüştürmenize yardımcı olmak için yıllarca çalıştıktan sonra, 1 Mayıs 2022’de Alexa.com’u kullanımdan kaldırma konusunda zor bir karar aldık. İçerik araştırması ve rekabet analizi konularında bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.” şeklinde ifadeler yer aldı.
Amazon’un Alexa Internet hizmetine abone olan kullanıcılar, 1 Mayıs 2022 tarihine kadar hizmet alabilecek. Fakat firma, artık yeni abonelik ve müşteri alımı yapmayacak. Amazon API’leri ise 8 Aralık 2022 tarihinde kullanıma kapatılacak.

Alexa’nın Çöküşü

Amazon’un Alexa.com’u kapatmasının esas sebebi rekabette çok geri planda kalması. Alexa.com’a olan organik trafik uzun bir zamandır düşüş durumunda. Popülaritesini kaybeden Alexa, bu sebep ile artık hizmet vermeyi bitirecek.

Bir Cevap Yazın