İzmir Konut Fiyatları Dünya Listelerinde

İzmir Konut Fiyatları Dünya Listelerinde

İngiltere’de yapılmış olan araştırma sonucunda dünyada son bir senede konut fiyatlarının en çok yükseldiği iller açıklandı.

İzmir Konut Fiyatları Dünya Listelerinde

55 ülke ve 150 ili içinde bulunduran araştırmada ilk sırada yer almakta olan Kanada’daki Halifax kentini, % 30 fiyat artışı ile İzmir izledi. Listedeki ikinci sırada olmaları ile ilgili konuşan İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “Pandemide talep gören İzmir’deki konutlar oldukça değerlendi. Son dönemde ise dövizdeki artış nedeniyle vatandaşlar mülklerini satmıyor. Satmak isteyenler de yüzde 35-40 zam koyuyor. İzmir, yeni imar alanlarının açılması halinde daha da değerlenir.” ifadelerini kullandı.

Çiğli, Bornova Ve Karşıyaka’ya Talep

TÜİK verilerine göre, 2020 senesi ocak-ağustos döneminde İzmir’de toplam 66 bin 090 adet bina satıldı. Yaklaşık % 51’i ipotekli satış, % 49’u diğer satış olarak gerçekleşti. 2021’in aynı döneminde ise toplam 45 bin 196 adet bina satışı gerçekleştirildi. Bunun % 22’si ipotekli satış, % 78’i diğer satış oldu. EVA Gayrimenkul Değerleme Yöneticisi Bahar Şenyurdusev, yapılan araştırmalarda İzmir’de son bir senede kira fiyatlarında ortalama % 20-25 civarında artış yaşandığını aktardı. İzmir’de en çok ilgi gören ilçeler ise Çiğli, Bornova ve Karşıyaka oldu.

Bir Cevap Yazın