Çip Krizi Subaru'un Üretimini Durdurttu

Çip Krizi Subaru’un Üretimini Etkiledi

Otomobil üreticisi Subaru, motor ve fren sistemlerinde kullanılan çip’in tedariki problemi sebebiyle Japonya’daki tesislerinde üretime geçici olarak ara verdiğini açıkladı.Subaru çip tedarikindeki problem sebebiyle Japonya’daki tesislerinde üretime ara verdi. Kyodo ajansının haberine göre, akıllı telefon ve 5G ağ ekipmanlarına yönelik artan çip talebi sonrası, otomobil üreticileri tedarik sıkıntısı çekmeye devam ediyor.

Subaru başkent Tokyo’nun kuzeybatısındaki Gunma eyaletinde yıllık toplam 700 bin araç ürettiği motor ve montaj fabrikalarında üretimi geçici süreliğine durdurdu.
Firma, motor ve fren sistemlerinde yaygın kullanılan çip tedariğinde yaşanan problem sebebiyle ara verdiğini ve hafta başında üretimi sürdürmeyi planladığını açıkladı. ABD’nin Indiana eyaletindeki tesislerinde de üretime ara verdiğini bildiren Subaru’nun Nisan başı itibarıyla sona erecek mali yıl üretim ve gelir-gider planlamalarının etkileneceği kaydedildi.

Çip krizi diğer markalarda da üretimi tehdit eder durumda. Honda ülke genelindeki üretim sayılarını aylık 4 bin azaltırken, İngiltere’nin Swindon bölgesindeki fabrikasında üretime geçici ara verdiğini duyurmuştu.

Toyota Motor, Teksas’taki fabrikasında üretimi düşürürken, Nissan ise Tokyo’nun güneyindeki Kanagawa’daki “Note compact” üretim sayılarını düşürdüğünü duyurdu.

Bir Cevap Yazın