Konut Fiyatları 4 Yılda 4 Defa Katlandı!

Konut Fiyatları 4 Yılda 4 Defa Katlandı!

İstanbul’da konut fiyatları son 4 yılda 4 kat yükseldi. 2017 yılında metrekaresi 2 Bin TL’ye satılan bölgelerde metrekare fiyatları 8 Bin TL’ye kadar yükseldi.

İstanbul’da konut fiyatlarında meydana gelen artışlar dikkat çekmeye devam ediyor. Son 4 yılda 4 kat artan konut, yatırımcılarına ciddi kazanç sağladı. En çok kazandıran yatırım yollarından birisi olan konut bugün de yoğun talep görüyor. The Altays Yönetim Kurulu Başkanı Sakine Altay, konut piyasasındaki son gelişmeleri aktardı. Sektör içerisinden uzman bir isim olan Sakine Altay hem yerli yatırımcıların hem de yabancı yatırımların toplu şekilde konut satın aldıklarını söyledi.

Öz Sermayesi Yetersiz Olanlar Sektör Değiştirdi

Konut sektöründeki genel durumu değerlendiren The Altays Yönetim Kurulu Başkanı Sakine Altay, “2008 yılında ABD merkezli bir ekonomik kriz yaşanmıştı. Bu kriz belki ülkemizi teğet geçti ama konut sektörüne 2018 yılında yansımaları oldu. Bahsettiğimiz dönemde konut satışlarında yavaşlama ve dolayısıyla konut enflasyonu meydana geldi. Ardından inşaat sektörünün pandemi ile karşı karşıya kalması ve yükselen maliyetler yeni şartların oluşmasına yol açtı. Öz sermayesi yeterli olmayan firmalar dayanamayarak sektör değiştirmek zorunda kaldılar.” dedi.

Sakine Altay konuşmasına, “2021 yılı içerisinde konut satışlarında hızlı bir yükseliş gerçekleşti. Özellikle büyükşehirlerde konut satışları iyi bir ivme yakaladı. İstanbul’da çok sayıda projede satışlar tamamlanarak yeni projelerin de önü açıldı. Bu piyasa ortamında da konut fiyatları yukarı yönlü kırıldı. Şu anda İstanbul’da bir konutun ortalama fiyatı 600 Bin TL oldu. Bu fiyatlar elbette konutun bulunduğu muhite ve yer aldığı projeye göre değişebiliyor. 2017 – 2018 yıllarındaki rakamlarla karşılaştırma yapıldığında konut fiyatlarında 4 kat yükselme meydana geldiğini görüyoruz.” sözleriyle devam etti.

Sakine Altay, “ Enflasyon yükselirken konut üretiminde sayısal düşüş meydana geldi. Bu da konut fiyatlarını tetikledi. Ayrıca yeni konut projelerinde kullanılan malzemeden teknolojik detaylara kadar çok gelişmiş nitelikler barındırması da konut fiyatlarını yükseltiyor. Buna rağmen Türkiye’de en çok getiri sağlayan yatırımlardan birisi konut olmaya devam ediyor. Konut fiyatları her geçen yıl belirli oranlarda artmaya devam edecektir.” bilgisini verdi.

Bir Cevap Yazın