Türkiye'de 6.7 Milyon Konut yenilenecek!

Türkiye’de 6.7 Milyon Konut yenilenecek!

Daha güvenli, daha modern şehirler ortaya koymak, vatandaşın yaşam kalitesini yükseltmek için başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Kentsel dönüşümle; özgün kimliğini koruyan, deprem ve afetlerde can güvenliği için korunaklı modern birimlere dönüşüm gerçekleştirilirken vatandaşa da destekler devam edecek. Kentsel dönüşüm kapsamında bu yıl kira yardımı yapılan hak sahibi sayısı 140 bin oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm çalışmaları yapılacağını açıkladı. Çalışmalarla 1.5 milyon konutun, yirmi yıllık süreçte de 6.7 milyon konutun yenilenmesini amaçladıklarını vurguladı. Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre; kentsel dönüşüme ilişkin sorulara cevap veren Murat Kurum, kentsel dönüşüm strateji belgesi hazırlanmasını bütün kent ve ilçe belediyelerinden istediklerini hatırlatarak “Yaklaşık 1 milyon 400 bin adet birimin yenilenmesine yönelik tasfiye, yakım, yapım faaliyetleri parsel bazında veya etaplar dahilinde devam ediyor.Ayrıca afet bilinç düzeyinin artırılması, kentsel dönüşüm uygulamalarına katılım sağlanmasına yönelik duyuru, bilgilendirme faaliyetleri sürdürülüyor. Yeni riskli alanların ilanıyla rezerv yapı alanlarının belirlenmesi sürecinde yapılan bu tespitler dikkate alınıyor.Risk unsurları üzerinden yapılan araştırma ve tespitlere göre ülkemizde yenilenmesi gereken konut sayısının 6 milyon 700 bin adet olduğu öngörülüyor” dedi.

KONUT İÇİ VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPILACAK
2021 Yılı Programı’na göre yeni dönemde vatandaşların taleplerine, ihtiyaçlarına uygun konut ve çevreleri tasarlanacak. Yaşlı, çocuk ve engellilerin ihtiyaçlarına uygun konutlar inşa edilecek. Yaşlıların karşılaşabileceği düşme ve kazaları önleyebilmek için konut içi ve çevreye yönelik düzenlemeler yapılacak.

Bir Cevap Yazın