Emlakçılıkta yeni dönem 1 Eylül'de başlayacak

Emlakçılar için yeni dönem 1 Eylül’de başlayacak

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, Ticaret Bakanlığı’nın Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (TTBS) üzerinden yapılan başvurular neticesinde Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi’nin alındığını söyledi.
Burada söz konusu belgenin alınması için bazı şartlar gerektiğini dile getiren Aşa, daha önce bu alanda herhangi bir kurs almamış emlakçılardan mesleki yeterlilik belgesi istendiğini bildirdi.
Aşa, “Bazı emlakçılar bu belgenin yeterli olduğunu düşünüyor ancak mesleki yeterlilik belgesi emlakçılık yapmak için tek başına yeterli olmuyor. Bu kriter, yeterlilik belgesi alabilmek için şartlardan bir tanesi.” dedi.
Mağduriyetin nün geçilmesi kayıt dışı Alım- satım önüne geçilmek güncel fiyat ve işleyiş prosedürlerinin uygulamada tek tek kontrolü sağlamak amacıyla yeni oluşum planları hazırlandı.
Türkiye ‘de yeni meslek haline gelen al sat emlakçılığa karşı bir savaş başlatıldı Emlaklar Odası önderliğinde halkın mağduriyeti ,haksız kazançlar üzerine yapılan suç duyurularından sonra yeni dönem emlakçılık şartları tekrar gündüzüne çıktı.

Öncelikle yapılcak olan ilk iş diye belitilen madde şu şekilde ; “İnternetteki sahte ilanlar kaldırılacak, belgesiz işletmeler ilan veremeyecek” Bu sayede aslı olmayan insanları yanlış bilgiler sayesinde olduğundan farklı gösterilen ilanlar internet üzerinden kaldırılacak.
Ayrıca ;”Online ilan platformlarında yer alan ve büyük oranda dolandırıcılık amacı taşıyan sahte ilanları defalarca gündemde tuttuk ancak bu platformlar bugüne kadar radikal bir karar alamadı. Uygulama sayesinde artık internetteki sahte ilanlar kaldırılacak ve belgesiz işletmeler bu platformlara ilan veremeyecek. Bir taşınmaz için birden fazla ilan verilemeyecek. Bu platformlar mevcut ilanları da kontrol etmeli.. Sahibinden olan ilanlarda vekaletname ya da tapu kaydı istenecek.”
Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, düzenlemenin kendisine emlakçı süsü vererek tüketiciyi dolandıranların önüne geçmesi için aktif denetimin şart olduğunu söyledi.
Dolandırıcıların bugüne kadar her geçen gün farklı bir yöntem bulabildiğini, belgenin de sahtesini çıkartabileceklerini dile getiren Koçal, burada etkin denetimin yanı sıra tüketiciye de büyük görev düştüğünü vurguladı.
Koçal, “Tüketici özellikle sosyal medyadaki ve internetteki ilanlara dikkat etmeli. Ofisi olan emlakçılarla çalışmalı. Özellikle kiralamayı veya satın almayı düşündükleri gayrimenkulün bulunduğu bölgedeki emlakçılar tercih edilmeli” diye konuştu

Bir Cevap Yazın