İkinci El Araba Piyasasında Sessizlik

İkinci El Araba Piyasasında Sessizlik

3 ay önce ikinci el araba piyasasında yaşanmış olan büyük hareketliliğin yerini sessizlik aldı. Oto galericilerin bulunduğu ikinci el pazarında müşteri seyrekliği gözden kaçmadı.

Satışlardaki düşüşün yüzde 30-40 arası olduğunu belirten galericiler, faiz oranlarının ve vaka sayılarının düşmesi ile beraber piyasanın hareketleneceğini belirttiler. Bu dönemin tam da ikinci el araç almak için fırsat olduğunu öngören galericiler, yaz zamanında ise bu fiyatlara araç bulmakta zorluk çekileneceğini belirttiler.

İkinci El Araç Alma Dönemi Şimdi

İkinci el araç piyasasının durgun olduğunu söyleyen galerici Uğur Potur, ”Piyasada sıfır aracın çok olmasından dolayı ikinci el piyasası yüzde 25 düşmüş durumda. Dışarı çıkma kısıtlamaları ve vakaların azalması ile birlikte işler düzelecektir. Şu anda 150 bin liraya kadar olan araçlara talep var. Lüks araçlara çok fazla bir talep yok. Kredi faizlerinin yüksek olması ve dolar ile altının devamlı hareketli olması etkili oluyor. İkinci el piyasasının hızlı olduğu dönemde biz haftada 6 arabaya kadar satıyorduk. Şu anda ise ayda 1-2 araç satıyoruz. Fiyatların artacağını düşünüyoruz. Bu dönem tam ikinci el araç alma zamanı. Yaz döneminde bu fiyatları bulmak zor olacak” dedi.

Satışlarda Yüzde 30 İle 40 Gerileme Var

İkinci el piyasasının son 10 yılın oldukça gerisinde kaldığını belirten Yunus Ete ”İşlerde yüzde 30-40 arası gerileme hissediyoruz. Bunun sebebi pandemi ve faiz fiyatlarının yüksek olmasına bağlıyoruz. Düzelmesini ümit ediyoruz. Nisan ayından sonra bir hareketlenme bekliyoruz. Şu anda fiyatlarda yüksek olduğu için taleplere yanıt veremiyoruz. Yazın günde 5-6 araç satıyorken şimdi ise haftada 1-2’ye düştü” dedi

Bir Cevap Yazın