Arsa Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Arsa Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Arsa Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Son dönemdeki büyük projeler, fabrikalar, otoyollar sayesinde gelişim potansiyeli oldukça artış gösteren bölgelerde arsa alım-satım hareketi de arttı. Yatırım yapma hayali kurarken dolandırıcıların kurbanı olmaktan kaçınmak istiyorsanız işte dikkat etmeniz gereken şartlar.

İmarı var mı?

Arsa alırken başta yapılması gereken ilk şey imar planını kontrol etmek ve yapılaşma haklarının ne olduğuna bakmaktır. Eğer yapılaşma istiyorsanız imar şart olmakta. İmarı olmayan alanda yapılaşma yapılamamaktadır. Mutlaka ilgili belediye ve kadastro müdürlüklerinden taşınmaz hakkında bilgi alın. Ayriyeten imar planında yer almakta olan kullanım fonksiyonu, inşaat alanı ve yapı yüksekliği gibi şartlara da mutlaka dikkat edin.

Terk Yapıldı mı?

Arsanın tapuda yazmakta olan alanın net alan olup olmadığı, daha önce kamuya terklerinin yapılıp yapılmadığı mutlaka incelenmeli. Terkleri yapılmışsa yüzde kaç oranında kesinti yapılmış olduğu ve tekrar terk edilmesi gereken bir alan olup olmadığı araştırılmalı. Ayrıca arsanın konumu ile mevcut durumda gösterilmiş olan arsanın konumu arasında fark olup olmadığı belirlenmelidir.

İpotek Ve Haciz

Arsayı satın almaya karar verdiyseniz eğer tapu kaydı üzerisinde ipotek, haciz gibi herhangi bir şerh, beyan olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Eğer bu gibi kısıtlamalar varsa kayıtlar satıcı tarafından kaldırılmadan kesinlikle alım yapmayınız. Ayrıca arsanın hisseli olup olmadığına dikkat edin. Hiç tanımadığınız kişilerle hissedar olmanız ileride soruna yol açabilir.

Kanal Ve Yerli Oto Hareketi

Son dönemlerde İstanbul’da Kanal İstanbul hareketliliği yaşanmakta. Kanal İstanbul projesi 2011 yılında açıklanmış ama son günlerde ihale aşamasına gelmesi Arnavutköy, Başakşehir, Küçükçekmece ilçelerini yeniden hareketlenmesi yol açtı. Bölgede fiyatlar neredeyse yüzde 20 yükseldi.
İstanbul Anadolu yakasında ise Çekmeköy öne çıkmakta. Kuzey Marmara otoyolu ile bağlantı noktasında yer almakta olan Çekmeköy, yeni havalimanı sayesinde de gelecek vaat etmekte.

Yatırımlık arsa arayanlar ise İstanbul’a yakın bölgelere de yönelmiş bulunmakta. Tekirdağ, Sakarya, Kocaeli, Kırklareli ve Yalova’da arsa arayanlar büyük ölçüde çoğaldı

Arsa hareketliliğin bir başka nedeni ise yerli otomobil fabrikası. Bursa’nın Gemlik ilçesinde kurulacak fabrika, daha şimdiden bölgedeki arsa fiyatlarını yarı yarıya artırmış bulunmakta. Özellikle Gençali Mahallesi’nde alım-satım hareketliliği oldukça artmakta.

Bölge Gelişimi Yaşanır Mı?

Arsanın konumu ve çevresinin gelişim potansiyeli kazanç elde etmeniz açısından oldukça önemli bir etkendir. Gelişim potansiyeli olan bölgelerde ise değer artışları daha kısa süre olur. Arsanın yakın çevresinde planlanmış olan bir mega proje, kamu yatırımı gibi bir proje olup olmadığını araştırın.

Bir Cevap Yazın