Ofis Kiraları Düşüşte Depo Talepleri Yükselişte

Ofis Kiraları Düşüşte Depo Talepleri Yükselişte

Evden çalışmanın yaygınlaşması ile birlikte ofis kiraları düşüşe geçti, e-ticaretin artması ile de depolara olan talebi artırdı. İstanbul’da bulunan ofislerin en yoğun olduğu Levent, Maslak, Esentepe hattında kiralardaki düşüş oranı yüzde 20’yi geçti.

Pandemi dolayısıyla evden çalışma uygulamasına geçişten sonra pek çok şehirdeki ofis kiralarında düşüş yaşandı. İstanbul’da yüzde 20, Ankara’da yüzde 30.8, İzmir’de ise yüzde 25 e kadar düşüş yaşandı. Ticari gayrimenkul danışmanlık şirketi olan Cushman&Wakefield’ın konu ile ilgili raporuna göre, ofis kiraları metrekare başına aylık 170 TL ile en yüksek İstanbul Levent’te gerçekleşti. Ancak Levent’te yıllık düşüş de aynı zamanda yüzde 21.9 oldu. İstanbul Esentepe, Gayrettepe ve Maslak bölgesinde kiralar metrekare başına 105 TL’ye indi. Anadolu yakasında ise ofis kiraları yüzde 22.7 düşerek 120 TL oldu. İzmir’de kiralar yüzde 25 düşüş ile 65 TL, Ankara’da ise yüzde 30.8 düşüş ile 65 TL oldu. 2020 yılında kiralama işlemlerinin yüzde 55’i yılın ikinci yarısında gerçekleşti. Dördüncü çeyrekte gerçekleşmiş olan kiralama anlaşmaları hem metrekare bazında hem de sayıca, sırasıyla yüzde 40 oranında yenileme işlemlerinden oluştu. Yeni kiralama anlaşmaları da önceki çeyreğe ve yıla göre düşüş gösterdi

Depo Arayışında Artış

Pandemi dönemi ofis kiralarını düşürürken aynı zamanda farklı bir alanda fiyatları artırdı. Tüketiciler e-ticarete yüklenmesinden sonra işletmeler de depo arayışına başladı. Depo kiralamaları bir önceki yıla göre iki kattan fazla artış sağladı. 2020’de toplam işlem hacmi ise 338 bin metrekare oldu. İstanbul’da depo kiraları metrekare başına 34 tl, Ankara’da ise 20 TL oldu.

Plazalar Dönüşüm Yolunda

Asesembly Buildings kurucu ortağı Yiğit Şatıroğlu, ofis fiyatlarının arz-talep ilişkisi yüzünden düşeceğini belirterek “Zaten İstanbul’da arz fazlası bulunuyordu, şirketlerin ofislerini küçültmesi nedeniyle çok ciddi dekorasyonlu ofis arzı çıkacak. Plaza dışındaki ofis sistemleri yani küçük şirketlerin kullandığı apartman dairesinden dönüşülmüş ofis talebinde çok azalma beklemiyoruz. Plazalar dönüşmek zorunda. Plazaların giriş katlarındaki alanlar çok daha interaktif, ortak kullanımlara yatkın olarak değişecek. Buralarda etkinlikler, buluşmalar, çalışma alanları, toplantı alanları, dinlenme odaları olacak.” dedi.

Bir Cevap Yazın