İkinci El Araba Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

İkinci El Araba Fiyatları Ne Zaman Düşecek

İkinci el araba fiyatları ne zaman düşer? Koronavirüs salgını sonrasında sıfır araç piyasasında yaşanan sıkıntılar yüzünden ikinci el otomobillere talep artışı yaşanmıştı. Ekim ayı ile birlikte ikinci el arabalara talep azalmış ve fiyatlarda düşüş yaşanmıştı. İkinci el araba fiyatları düşecek mi? 2021 yılında fiyatlar tekrar artacak mı?

Koronavirüs salgını ile toplu taşıma yerine bireysel araç kullanımı artmaya başladı. Salgın döneminde rağbet gören ikinci el piyasasında fiyatlarda oldukça sert yükselmişti. Sıfır araç fiyatlarını geçen ikinci el piyasasında son durum ise merak konusu oldu. Uzmanlar araba alacak kişiler için uyarılarda bulundular.

İkinci El Arabada Fiyat Düşüşü Yaşanacak Mı?

İkinc el araba almak isteyen kişiler, fiyatlardaki düşüşün devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el piyasasına yönelik son gelişmeleri aktardı. Erkoç, ikinci el araba fiyatlarında 2020 yılının son aylarında yaşanan düşüşün devam ettiğini ve araç almak isteyenler için en uygun zaman olduğunu belirtti.

2020 yılında pandemi yüzünden sıfır araç piyasasında yaşanan aksaklıklardan dolaylı ikinci ele olan talebin artması fiyatlarıda oldukça etkilemiş olduğunu belirten ancak ekim ayı ile birlikte rakamların düşüş yaşadığını hatırlatan Erkoç, Geçen yılın son aylarında ikinci el araç fiyatlarında meydana gelen düşüş sürüyor, şu anda ikinci el otomobil fiyatlarının yüzde 15 oranında geri geldiğini söyleyebiliriz” dedi.

2020 yılında yaşanmış olan tüm olumsuzluklara rağmen ikinci el otomotiv sektörünün 9 milyon adetin üzerinde bir satışla kapattığını, ancak pazarda ekim ayı itibari ile bir durgunluk yaşandığı ve bu durumun ocak ayında da devam ettiğini söyleyen Erkoç, “Gerek pandemi sebebiyle insanların bireysel araç kullanımına yönelmesi, gerekse sıfır araç pazarında yaşanan durgunluk sebebiyle 2020 yılı boyunca ikinci el araca talep artmıştı. Ancak Ekim ayından itibaren ikinci el araç pazarında da büyük bir durgunluk yaşanıyor. Aralık ayında devri yapılan araçların yüzde 64,2’si otomobil olmak üzere toplamda 544 bin 583 adet araç el değiştirdi. Bir önceki yılın aynı ayında bu rakam 1 milyon 22 bin 892 adet olarak gerçekleşmişti. Hatta 2016 yılından itibaren tüm ayların en düşük satışı 2020’nin Aralık ayında yaşandı. Yaşanan bu durgunluk fiyatların da geri gelmesine sebep oldu, şu an ikinci el fiyatlarında yüzde 15’e varan bir düşüş yaşanıyor. Araç almak isteyen vatandaşlarımız bu fırsatı değerlendirebilir, şu an araç almak için doğru bir zamandayız.”.

Taleplerde Artış

Aşılanma çalışmaları ve normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte ikinci el talebinin de artacağını belirten Erkoç “Bunun yanı sıra Aralık ayında satışlarda yaşanan bu ciddi düşüş potansiyel alıcıların da beklemede olduğunun bir göstergesi. Şubat ayı itibariyle bekleyen alıcılar da harekete geçecek, bu da satışlardaki artışla birlikte talebin artmasıyla araç fiyatlarına da yansıyacaktır. Pandeminin nasıl seyredeceğini öngöremediğimiz için tüm dünyada sıfır araç üretimi ve tedarikinde yaşanabilecek sıkıntılar da ikinci el araç fiyatlarına yansıyacaktır” dedi.

Bir Cevap Yazın