Yaşanılan Deprem Sonrası Güvenilir Müteahhit, Dayanıklı Konut Arayışı Arttı

Yaşanılan Deprem Sonrası Güvenilir Müteahhit, Dayanıklı Konut Arayışı Arttı

İzmir’de 30 Ekim’de gerçekleşen 6,6 büyüklüğündeki depremle birlikte güvenli ev bulma konusu gündemin ilk sırasına yükseldi. İlk şoku atlatan vatandaşların daha güvenli konut arayışına yönelmesi emlak piyasasını da oldukça canlandırdı. Deprem korkusu vatandaşların sadece dayanıklı ev arayışına değil, aynı zamanda güvenilir müteahhit arayışına girmelerine de sebep oldu.

Yeni ve Müstakil Evlere Olan İlgi Arttı

Araştırma verilerine göre İzmir’de deprem sonrası kiralık konut aramalarında yüzde 74’lük bir artış gerçekleşti. Bornova (%91), Çiğli (%67), Bayraklı (%51), Gaziemir (%48) ve Buca (%32) dikkat çeken artış oranlarıyla öne çıkan ilçeler arasında bulunuyor.

İzmir’de deprem sonrası yaşanan önemli bir meyil de deprem öncesine göre villa aramalarının yüzde 77, müstakil konut aramalarının ise yüzde 81 artması oldu. Bu arayış özellikle depremden fazla etkilenmeyen Çiğli, Bornova ve Karşıyaka ilçelerine yoğunlaştı.

İzmir’de konut stokunun yaşlı olması sebebiyle kiralık bina arayışında en yüksek oranlı artış yüzde 104 ile 11-20 yaş arası binalarda yaşandı. Buna karşın bina yaşı 0 ila 5 yaş arasındaki yeni konutlara olan talebin deprem öncesine göre yüzde 27 oranında arttığı görüldü.

Kiralarda Fahiş Artış Gerçekleşti

Uzmanlar, İzmir’de deprem sonrası 110 kiralık ilanda fiyat değişikliği olduğunu belirledi. Bunların 45 adedinde yüzde 10 bandında fiyat artışı yaşanırken, 66 adedinde yüzde 11’lik bir fiyat düşüşü gerçekleşti.

İzmir depremi, konuyla ilgili uzmanların büyük bir deprem için uyarılarda bulunduğu İstanbul’da da oturduğu evin sağlam olup olmadığından emin olamayan vatandaşları harekete geçirdi. İstanbul’da da kiralık ev aramalarında son bir haftalık sürede yüzde 34’lük artış görüldü. Ümraniye (%48) ve Bahçelievler (%43) yüksek artış oranıyla öne çıktı.

İstanbul’da da İzmir ile benzer şekilde yeni evlere olan talep yüzde 7 oranında artış gösterdi. Verilere göre İstanbul’da deprem öncesine göre villa aramaları yüzde 23 artarken, müstakil konut aramaları yüzde 55 artış gösterdi. Ön plana çıkan ilçeler ise Çekmeköy, Sarıyer ve Çatalca oldu.

Karşıyaka ve Çiğli İlçelerine Talep Arttı

Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, konuya ilişkin yaptığı değerlendirme açıklamasında, “Depremin olduğu 30 Ekim tarihinin üzerinden geçen dönemde Emlakjet verilerine göre İzmir’de kiralık ev arama yüzde 74 arttı. Bornova, Çiğli, Gaziemir, Buca aramaların en çok arttığı ilçeler. Depremde en çok tahribat Bornova ve Bayraklı bölgesinde meydana geldiği için vatandaşlar özellikle 10 yaş üzeri binalara karşı güvensizlik yaşıyor. Karşıyaka ve Çiğli tarafındaki binalarda bir tahrip görülmediği için, o ilçelere olan talep ve güven arttı. Bununla birlikte sosyo-ekonomik açıdan daha yüksek kesime baktığımızda apartmanlardan müstakil evlere doğru bir yönelim görüyoruz. Bizim verilerimiz, İzmir’de deprem öncesine göre villa aramalarının yüzde 77, müstakil konut aramalarının ise yüzde 81 arttığı gösteriyor.” dedi.

Zaman zaman basın-yayın mecralarında İzmir’de kiralarda aşırı artışlar yaşandığına dair haberlerin bulunduğunu belirten İdikat, Emlakjet verilerine göre deprem sonrası ilk haftada sadece 45 ilanda yüzde 10 gibi bir artış yaşandığının belirlendiğini ifade etti.
İdikat, “Tüm İzmir halkına ve Türkiye’ye geçmiş olsun diyorum. Ancak bizim bir deprem ülkesi olarak buna hazırlıklı olup önlemlerimizi alarak ilerlememiz gerekiyor. Şu an herkes İzmir’de deprem yaralarını sarmaya odaklanmış durumda. İlk şoku atlattıktan sonra, daha sağlam bina ve bölgelere yönelimi ve bunun fiyatlara yansımasını içeren tabloyu, yıl sonuna kadar daha net göreceğimizi düşünüyorum” dedi.

Hangi evler risk altında olabilir?
– 2000 yılından önce yapılmış bir binanın riskli olma ihtimali oldukça yüksek,
– Hazır beton kullanılmamışsa,
– Beton direnci C10 ve daha azsa,
– Bodrum katında rutubet; kolon, kiriş demirlerinde paslanma bulunuyorsa,
– Kolon ve kirişlerde çatlaklar varsa,
– Taşıyıcı kolon ve kirişler kesilmişse binanız riskli durumda olabilir.

Bir Cevap Yazın