Keten Grup’tan Mimari Proje Aşamasında Tasarlanan İlk Mural çalışması, Büyük İlgi Çekti

     İstanbul’un seçkin semtlerinde ve şehrin özgün yapısına uygun butik ve prestijli projelerle öne çıkan Keten Grup, Bomonti’de yaptığı yeni Papilio bina projesinin dış cephe duvarlarını sanatla buluşturuyor. Türkiye’de daha önce yapılan Mural çalışmalarının ötesinde, mimari proje aşamasında binanın ana cephelerine, doğrama boşluklarıyla bir bütün şekilde tasarlanarak uygulandığı düşünüldüğünde, bu bakımdan Türkiye’ de bir ilk olarak görülebilir.

Bira fabrikasıyla başlayan sanayi bölgesi olma niteliğinden sanat, eğlence, konut ve turizm fonksiyonlarının en iyi örneklerinin yan yana geldiği bir semte dönüşen Bomonti, aslında hala geçmişin gri izlerini barındırıyor. Keten Grup, Papilio projesi ile kalite algısını lüks malzemelerle değil, semtte eksik gördüğü rengi ve semtin o yeni yaratıcı enerjisini yansıtmak hedefiyle yola çıkıyor. Renklerdeki bu geçiş, çocukların yüzleri, gülüşleri, gözlerindeki ifade bu enerjiyi yansıtırken, köşede yer alan yetişkin ise semtin köklü geçmişini hatırlatıyor.

Graffiti ve mural çalışmalarıyla dünyada önemli işlere imza atan sanatçı tarafından hayata geçirilen projede en küçükten büyüğe, torunlar ve dedeleri düşüncesiyle, en eski zamanlardan beri Bomonti’nin popüler bir semt oluşuna vurgu yapan çizimler ve renkler yer alıyor.

Keten Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Keten projeyle ilgili olarak “Mural çalışmadaki bu yüzler aynı zamanda benim hayatımın anlamı, çocuklarım ve babam. Babam benim en büyük rol modelim, ben de çocuklarıma iyi bir rol model olabilmeyi umut ediyorum. Bu devamlılığın izini de bırakmak istedim hem onlara hem de kente” diyor.

     Sanat ve tasarımla dönüşen semtlerin Türkiye’deki öncüsü Bomonti’de yapılan Papilio, Şişli bölgesinin klasik apartman yaşantısını modern yaşam alanlarına taşıyan 30 adet konut ve hızla gelişen bölgenin ihtiyaçlarına cevap verecek 7 adet dükkandan oluşuyor. 

Bir Cevap Yazın