Fakire Yardım Etmek İstiyorum? En Doğru Yöntem Nedir?

Fakire Yardım Etmek İstiyorum? En Doğru Yöntem Nedir?

    Eğer maddi durumunuz iyi ise ve paraya ihtiyacı olanlara yardım etmeyi amaçlıyorsanız, hem insani hemde dini açıdan hayırlı bir iş yapmış olursunuz. İstanbul, Ankara İzmir gibi büyük şehirlerde yoksullara yardım eden vakıflar, dernekler, iyilik bankaları, yardımseverler ve hayırseverler olsa da, halen ülkemizde borç batağında olan, hasta olan ve yardıma muhtaç olan binlerce insanımız bulunmaktadır. Bu içerikte şu konular mevcuttur;

 • İstanbul yardıma muhtaç insanlar nerelerde yaşar?
 • Yardıma muhtaç insanlara hangi kurumlar yardım eder?
 • Fakirlere yardım vakfı ve dernekleri hangileridir?
 • Fakirlere nasıl yardım edebiliriz?
 • Yoksullara yardım derneği Ankara’da var mı?
 • Fakirlere devlet yardımı yapılıyor mu?
 • İyilik bankası nedir?

Yardıma Muhtaç İnsanlara, Hangi Kurumlar Yardım Eder?

Ülkemizde yardıma muhtaç insanlara aşağıda ki kurumlar yardım etmektedir.

 1. Belediye Başkanlıkları,
 2. Sosyal yardımlaşma vakıfları,
 3. Yardım dernekleri ve vakıfları
 4. Kamu kuruluşların organizasyonlar ile yaptıkları yardımlar,
 5. Özel kişiler ve kuruluşlar

Yukarıda yer almakta olan kamu kuruluşları ve özel kişiler yoksul durumda olan ailelere ulaşarak giyim, gıda, sağlık, yakıt ve para yardımı yapmaktadırlar.

Fakirlere Devlet Yardımı ve Vakıflar

Fakirlere yardım etmek amacıyla kurulmuş olan birçok vakıf bulunmaktadır. Ancak son yıllarda maddi durumu kötü olan insanların bu durumlarından yararlanarak ellerinde ki 3 kuruş parayı almayı amaçlayan birçok dolandırıcı ve sahtekar türemiştir. Bu sebeple kim olduğunu bilmediğiniz kişilerin vatandaşlara yardım amacıyla yakınlaşması durumunda dikkatli olmaları tavsiye ediliyor. Maddi desteğe ihtiyaç duyuyorsanız ilk başvurmanız gereken kurum Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfıdır.

Fakire Yardım Etmek İstiyorum Nereye Başvurmalıyım?

İstanbul’da fakir ailelere ulaşarak yardım etmeyi amaçlıyorsanız, bu durumda binlerce aileye yardım eden Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvurmanız sizin için en hayırlısıdır. Ancak fakir aileleri araştıracak ve bu ailelere ulaşarak birebir elden yardım yapmak isterseniz, İstanbul’un icra köşelerini, uzak semtlerini, gece kondu semtlerini dolaşarak yardım yapabilirsiniz. Fakirlere nasıl yardım edebiliriz diyenlere en önemli tavsiye Devletin yardım kuruluşlarıdır. Çünkü bu kuruluşlar sizin yerinize paraya ihtiyacı olan ailelere resmi yollardan yardımları ulaştırmaktadırlar. Ne olduğu bilinmeyen bir derneğe veya vakfa yardım yapan yardımsever vatandaş, ödediği paranın nereye gittiğini bilmediği için uzak durabilir. Ancak aşağıda yer alan bağışlar birebir kamu kuruluşları sayesinde fakirlere ve yardıma muhtaç kişilere ulaştırmaktadır.

İstanbulda Fakir Ailelere Yardım Etmek İster Miydiniz? kopya

İstanbulda Fakir Ailelere Yardım Etmek İster Miydiniz?

İstanbul’da maddi yardıma ihtiyaç duyan binlerce fakir aile arasından, gerçekten ihtiyacı olanı arayıp bulmak önemlidir. Dinimizce de, yardımın gerçek ihtiyaç sahiplerine yapılması söylenmektedir. Para yardımı yapmak için öncelikle en yakınlarımızdan başlanmalı daha sonra diğer vatandaşlara yardım yapılmalıdır. İstanbul’da fakir ailelere yardım etmek istiyorsanız, internet ortamında para yardımı talep eden binlerce İstanbullu bulabilirsiniz. Ancak bu kişilerin arasında sahtekarlar olduğu için, yardım isteyen vatandaşları yerinde görerek yardımda bulunmak en hayırlısıdır.

Yardıma ihtiyacı olanlar listesinin altında ki yorumlardan ihtiyaç sahiplerine ulaşabilirsiniz.

İstanbul Anadolu yakasında veya avrupa yakasında bulunmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına her gün yüzlerce vatandaş yardım talebinde bulunmaktadır. Bu Vakıflar bütçeleri dahilinde ve mevzuat gereğince yardım yapabilmektedirler. Gerçekten yardıma ihtiyacı olmasına rağmen mevzuat hükümlerine uygun olmayan veya bütçe yetersizliği nedeniyle bazı vatandaşlar yardım alamamaktadır. Eğer gerçekten ihtiyacı olan fakirlere ve yoksullara ulaşmak isterseniz, Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına Başvuru yaparak, buralardan zor durumda olan yüzlerce vatandaşa ulaşabilirsiniz.

 

    İstanbul’da fakir ailelerin bulunduğu semtlerden bazıları Bayrampaşa, Hadımköy, Dudullu, Gültepe, Fikirtepe, Ateştuğla, Tarlabaşı, Sultanbeyli, Cevizlibağ, Dolapdereolarak sayılabilir. Bu semtler dışında Avrupa ve Anadolu yakasında maddi desteğe ihtiyaç duyan binlerce kişi olsa da, bu yerler çok adı geçenlerdir.

Başkent Ankara’da ise en çok yoksul ailelerin bulunduğu yerler Ulus, Yenidoğan, Çinçin, Hıdırlık, Batıkent, Sincan, Demetevler, Pursaklar, Doğantepe, Zerdali Tepe, Tunalı, Bentderesi, Kutludüğün, Ufaktepe, Atapark, Bağlum bölgeleri olduğu söylenmektedir.

İzmir ilinde ise en çok fakir ailelerin bulunduğu yerler; Hatay, Alsancak, Mavişehir, Bornova, Karşıyaka ve Güzelbahçe semtlerinin belli bölümleridir.

İlinizde veya ilçenizde bulunan yerlerde yardım alabileceğiniz yerleri araştırarak bu yerlerden maddi destek alabilirsiniz.

Yorumlarınızı Yazınız Lütfen.

Bir Cevap Yazın